הקטנת חזה

 האם את חושבת שאת מתאימה לניתוח הקטנת חזה? בעולם המערבי ובעידן המודרני רוב הנשים רוצות חזה גדול ושופע. אך מה קורה במצבים בהם השדיים גדולים וכבדים מדי?

חזה גדול וכבד מאד מהווה לא רק בעיה אסתטית אלא לעתים קרובות משלב גם בעיה תפקודית קשה. המצב הרפואי בו השדיים גדולים וכבדים מדי, קרוי מקרומסטיה (מקרו – גדול מאד, מסטיה – שדיים) והוא נובע מצמיחת יתר – היפרטרופיה של רקמת השד.

הקטנת חזה תמונה

לחצי כאן למעבר לגלריית תמונות לפני אחרי

לרוב, הסיבות למצב זה קשורות במבנה הגוף ובתהליך התפתחות השדיים. לעתים ישנו קשר עם השמנת יתר, אך במקרים רבים השדיים גדלים בנשים רזות הרבה מעבר לפרופורציות של הגוף. במצבים אלו רצוי לשקול ניתוח הקטנת חזה.

השדיים הגדולים והכבדים, מהווים מעין משקולות התלויות בקדמת החזה, גורמים להפרעות ביציבה ופוגמים ביכולת לבצע פעילות גופנית. במקרים קשים, עלולה להיות השפעה על עמוד השדרה עד כדי עקמת (קיפוזיס או סקוליוזיס).

חזה גדול וכבד מדי מפריע מאד לאיכות החיים של נשים רבות ובנוסף לכאבי הגב והכתפיים, הוא הופך למטרד רציני בעיקר בעונות הקיץ. פריחה, פטרת, גרד וריח גוף לא נעים הינן תופעות לוואי הנגרמות עקב הצטברות זיעה חיידקים ופטריות בקפלי השדיים. כתפיות החזייה התומכת בשדיים הכבדים לוחצות על הכתפיים ולעתים יוצרות ממש חריצים בין הכתפיים לצוואר (Shoulder Grooving).

כאשר השדיים גדולים מאד ובעיקר כאשר יש עקמת של עמוד השדרה, ייתכן וקופת החולים תממן את עלות הניתוח. בשאר המקרים העלויות של הניתוח הקטנת חזה לא מכוסות על ידי קופות החולים אך לעתים יכוסו באופן חלקי על ידי ביטוחי הבריאות הפרטיים או המשלימים. שדיים גדולים וכבדים הנם כמעט תמיד צונחים, נפולים עם התרחבות נכרת של העטרות ובעלי מראה לא אטרקטיבי. על כן הרמת חזה הנה חלק בלתי נפרד מניתוח הקטנת חזה – לא ניתן לבצע את הניתוח ללא הרמת חזה.

פגישת האבחון והייעוץ הראשונה:

בפגישתנו הראשונה אערוך לך ריאיון רפואי במהלכו אסקור את ערך הרפואי ואבדוק את מידת התאמתך לניתוח הקטנת חזה. אבצע בדיקה רפואית מקיפה של השדיים במהלכה אסביר לך על מבנה החזה והשדיים שלך ועל שיטת הניתוח המועדפת במקרה שלך.

אבין ממך עד כמה ברצונך להקטין את החזה ומהן ציפיותייך מהתוצאה של הניתוח. כמו כן, אסביר לך מהן גבולות היכולת להקטנת חזה והרמת החזה וננסה לגבש יחד הסכמה והערכה ראשונית של כמות רקמת השד שיש להסיר.

לרוב, אני ממליץ להקטין את השדיים למידה C מלאה או מידה D . במקרים מיוחדים במידה ואת מעוניינת להקטין את השדיים באופן מירבי ניתן לשאוף להגיע למידה B אך לא תמיד ניתן להבטיח זאת.

בנוסף, אציג בפנייך תמונות לפני אחרי של נשים בעלות מבנה גוף ושדיים הדומים לשלך אשר עברו אצלי ניתוח הקטנת חזה בהצלחה. במידה ותרצי בכך, צוות המרפאה ישתדל לתאם עבורך שיחה או מפגש עם אחת מהן בכדי לשמוע ממקור ראשון על מהלך הניתוח הפלסטי וההחלמה הצפויים לך.

בסיום הפגישה תקבלי רשימת בדיקות שעליך לעבור כהכנה לניתוח הכוללות:

  • ספירת דם
  • בדיקה ביוכימית קצרה ותפקודי קרישה
  • אק"ג
  • בדיקות הדמיה של השדיים: אולטרסאונד, ממוגרפיה ו/או MRI בהתאם לגילך ולעבר הרפואי והמשפחתי שלך.

פגישה טרום ניתוחית:

במהלך פגישה זו אבדוק אותך שוב, נעבור יחדיו על פרטי הניתוח כפי שהוסבר לך מראש ונוודא את תקינות תוצאות הבדיקות שעברת. כמו כן, נבצע תיאום ציפיות בנוגע לניתוח, אסביר לך שוב על הסיכונים הכרוכים בניתוח הקטנת חזה ונבצע צילומי גוף של אזור הניתוח אשר יישמרו בפרטיות בתיקך הרפואי וכמובן – תוכלי לשאול את כל השאלות שעדיין נשארו פתוחות אצלך. במהלך הפגישה, גם נתאים עבורך חזיית ריפוי והחלמה ולבסוף נחתום יחדיו על טופס ההסכמה לניתוח ונוכל לצאת לדרך.

מהלך הניתוח:

ניתוח הקטנת חזה מבוצע בהרדמה מלאה (הרדמה כללית), אורך כשעתיים וחצי בממוצע ולרוב אינו דורש אשפוז. כהכנה לניתוח אשרטט על גבי החזה והשדיים קווי מתאר רבים, על פיהם אתכנן ואבצע את הניתוח. במהלך הניתוח מסירים רקמות עודפות של רקמת שד, שומן ועור ומעצבים את השד החדש בצורתו החדשה והיפה כדגם מוקטן וזקוף יותר מכפי שהיה.

את הפטמות והעטרות משאירים מחוברות לרקמה הנושאת אותם אל מקומן החדש. רקמה זו קרויה "גבעול כלי הדם" (Vascular Pedicle) ודרכה הפטמות והעטרות ממשיכות לקבל אספקת דם ועצבוב. את היקף העטרה מקטינים וממקמים את הפטמות במנח אנטומי גבוה ונאה על פי מבנה גופך באופן אסתטי וסימטרי ככל שניתן.

שיטות הניתוח הקיימות:

קיימות מגוון שיטות לביצוע ניתוח הקטנת חזה והן מתחלקות לשלוש קבוצות עיקריות המובדלות לפי מיקום קו התפרים בסוף הניתוח:

 • שיטת העוגן (קו תפרים בצורת T הפוך)
 • שיטה ורטיקאלית (קו תפרים בצורת סוכריה על מקל)
 • טכניקת J (קו תפרים בצורת האות J)

שיטת העוגן (Inverted T – Anchor Technique)

בשיטה זו, ניתוח הקטנת חזה מתוכנן כך שקו התפרים הנותר בסיום הניתוח יהיה ממוקם סביב העטרה, ממנה בפס כלפי מטה ולאורך קפל השד. קו התפרים דומה לאות האנגלית T בצורה הפוכה. שיטה זו הנה הוותיקה מבין כל השיטות והעיקרית בה אני משתמש. היא מתאימה בכל המצבים בהם יש צורך להסיר כמות גדולה של רקמה מהשדיים וכאשר מידת עודפי העור ומידת הצניחה הנן גדולות ומשמעותיות. יתרונה הגדול הוא ביכולתה לטפל גם בשדיים גדולים ונפולים מאד. שיטה זו אמנם מותירה קו תפרים לאורך קפל השד, אך על פי ניסיוני הגדול בביצוע מספר רב של מקרים בשיטה זו, התוצאות המתקבלות הן נאות ביותר ולרוב קו התפר המתקבל לאורך קפל השד הנו עדין ביותר ומתחבא היטב בקפל ולרוב כלל אינו מורגש.

חיתוך עוגן

השיטה ורטיקלית (Vertical Pattern):

בשיטה זו ניתן לוותר על קו התפר לאורך קפל השד. הסימן הנותר דומה בצורתו ל"סוכרייה על מקל" (Lollypop ). שיטה זו מתבססת על כיווץ עודפי העור על ידי תפרי כיווץ מיוחדים בבסיס השד כתחליף לקו התפר הרוחבי לאורך קפל השד. ספיגת עודפי העור והרפיית הכיווץ אורכת כשלושה עד שישה חודשים במהלכם עודפי העור ייספגו וייעלמו הדרגתית. שיטה זו מוגבלת יותר ומתאימה במקרים בהם השדיים אינם מאד גדולים, מידת הצניחה אינה גדולה במיוחד, כמות עודפי העור אינה מרובה והעור עבה, גמיש ובעל כושר התכווצות טוב.

הקטנת חזה בטכניקת ג'יי (J-Pattern):

במקרים גבוליים בהם יש יותר עודפי עור מכפי שניתן לכווץ ולסמוך על ספיגתם אך בכל זאת רוצים לצמצם חלק מקו התפרים ניתן להציע הקטנת חזה במתווה J לפיה קו התפרים הנותר הנו סביב העטרה וממנה כלפי מטה כמו בשיטה הורטיקאלית אך הקו הורטיקלי ממשיך הצידה לאורך קפל השד בצורה המזכירה את האות האנגלית J . כך ניתן לחסוך את קו התפרים בחלק הפנימי של קפל השד. שיטה זו היא הפחות שכיחה מבין שלוש השיטות ומבוצעת במקרים מיוחדים.

בכל אחת מהשיטות הפטמה והעטרה מועברות בכל צד למקומן החדש על ידי ניוד אזור עליון (Superior Pedicle) או אמצעי-עליון (Superomedial Pedicle) ברקמת השד אליו הן נותרות מחוברות, המשמש כגבעול לשמירה על אספקת דם ועצבוב תחושתי. הפתח החדש בעור השד, אליו הפטמה והעטרה מועברים, מתאים אליהם בדיוק בצורתו ובמיקומו.

בסיום עיצוב צורתם החדשה של השדיים המוקטנים, מועברת המטופלת המורדמת למצב ישיבה בכדי לבחון את גודל השדיים, צורתם ומיקום הפטמות בכדי להבטיח סימטריה אופטימלית. במרבית המקרים יושארו בסיום הניתוח שתי צינוריות עדינות מסיליקון דרך פתחים קטנים בצדי החזה (אחד בכל צד) למטרת ניקוז עודפי הנוזלים והדם מאזור הניתוח. אלה יישארו למספר ימים עד אשר כמות ההפרשה בהם פוחתת ואז הם יוסרו.

כל התפרים הם תפרים פנימיים נמסים הנספגים מעצמם בגוף ואין צורך להסירם. על גבי התפרים תודבקנה מדבקות מיוחדות של פלסטר מנייר אותן אין להסיר לבד. המדבקות תוסרנה על ידי ד"ר חי בפגישת המעקב השנייה כעבור כשבועיים עד שלושה מהניתוח.

דרגת הכאב בניתוח הקטנת חזה לרוב קלה למדי ונשים רבות מדווחות שהן לא נזקקו כלל למשככי כאבים. לרוב מומלץ להשתמש במשככי כאבים למניעת כאב מאחר שקל ויעיל יותר לטפל בכאב כאשר הוא בדרגה נמוכה מאשר לטפל בו לאחר שהוא כבר התגבר. משככי כאב "פשוטים" כגון אופטלגין, קודאקמול, נורופן, אדוויל וכד' הנם יעילים ביותר ומומלץ לשלב תרופות מקבוצות שונות באופן סינרגיסטי בכדי להשיג שליטה מירבית בכאב.

החזרה לשיגרה

ההחלמה מניתוח הקטנת חזה אורכת בממוצע כחמישה ימים עד שבוע. עיקר הכאב והאי נוחות תהיה בשלושת – ארבעת הימים הראשונים בהם ייתכן ותחושי מעט כאב, אי נוחות, קושי בתפקוד ובהנעת הידיים.

בפגישתנו הראשונה כעבור שלושה – ארבעה ימים נסיר את הנקזים ואז מרבית ההחלמה תהיה כבר מאחורייך. תוכלי להתקלח ולהרטיב את אזור הניתוח לראשונה לאחר הסרת הנקזים. עד אז יש להתקלח מבלי להרטיב את החבישה סביב החזה. לאחר כל מקלחת יש לייבש היטב את אזור הניתוח. אין לקלף, לשפשף או להסיר את המדבקות.

יש למרוח מעט משחה אנטיביוטית בפתחי היציאה הקטנים של הנקזים פעמיים ביום ולכסות בגאזה קטנה ופלסטר. יש ליטול את הטיפול האנטיביוטי ואת התרופות לשיכוך כאב באופן סדיר לפי דף ההנחיות שתקבלי.

בהדרגה תוכלי לחזור למגוון פעילויות היום – יום. סביר להניח שתוכלי לחזור לעבודה משרדית לאחר כשבוע ולעתים אף מוקדם יותר, אך לכל אישה קצב החלמה אישי ועלייך להקשיב לגופך ולקחת את הזמן הדרוש להחלמתך המלאה. חזרה מהירה מדי לפעילות עלולה לעכב את החלמתך ולעתים אף ליצור בעיות וסיבוכים.

לרוב כעבור כחודש וחצי תוכלי לחזור למרבית פעילויותיך כולל פעילות גופנית. צורת השד המתקבלת לאחר ניתוח הקטנת חזה שונה במקצת מצורתו הסופית ועם הזמן הוא ישקע מעט וצורתו הטבעית תתקבל. קווי התפר מחלימים על פני כשנה ולרוב נותרים סימנים עדינים מאד.

צלקות וסימנים הנותרים לאחר הניתוח

הסימנים הנותרים הם תמיד סביב העטרה ובקו ישר כלפי מטה ("סוכריה על מקל") ובחלק מהמקרים לאורך קפל השד בצורת "עוגן" על פי השיטה בה התבצע הניתוח להקטנת החזה. זמן הבשלת הצלקות הנו כשנה עד שנתיים במהלכן הן הופכות רכות ועדינות וצבען דוהה.

בנשים בהירות לעתים הסימנים כה עדינים עד שקשה להבחין בהם לאחר מספר שנים. בנשים כהות יש מעט יותר נטייה לפיגמנטציה לרוב בדרגה קלה וגם היא נוטה לדהות במרוצת השנים. התוצאה נשמרת שנים רבות וארוכות אך השדיים ממשיכים להשתנות עם הגיל. במידה שתקפידי לצמצם את שינויי המשקל בגופך תזכי במרבית המקרים ליהנות מתוצאות ניתוח הקטנת חזה למשך כל חייך.

* חשוב מאד להקפיד על חזיות תמיכה איכותיות בעלות כושר נשיאה ועמידות גבוהים. כמו כן מומלץ לישון עם חזייה רכה על מנת להקטין את טלטול וניידות השדיים בשכיבה ככל שניתן. חזיית ריפוי אשר שמשה אותך בתקופת ההחלמה בחודשיים הראשונים יכולה להמשיך ולשמש אותך כחזייה למשך הלילה.

ישנם סיכונים והעיקריים שבהם הנם:

 • דימום
 • זיהום
 • צלקות
 • אובדן תחושה בשדיים/בפטמות
 • בעיות ריפוי פצע עד כדי נמק בעיקר במעשנות
 • אסימטריה וכיו"ב.

מסיבה זו, לפני כל ניתוח הקטנת חזה מתבצעות בדיקות רפואיות מקיפות והליך ההכנה הוא מדוקדק ביותר, בכדי לאפשר לך ליהנות מתוצאות יפות ובריאות טובה.

*** על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות מהניתוח, עלייך להפסיק לעשן חודש לפני וחודש אחרי הניתוח, דעי כעישון יכול לגרום לסיבוכים בניתוח.

 

 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג