הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה הוא הניתוח הפלסטי הפופולרי ביותר בעולם לאחר ניתוח הגדלת חזה. מדוע אם כך? מכיוון שחזה זקוף ושופע הוא חלומה של כל אישה ומהווה מקור לגאווה נשית, תחושת בטחון עצמי גבוהה והינו סממן מובהק של מראה מושך, צעיר וסקסי.

אחת מהסיבות לפופולריות ההולכת וגדלה ולביקוש הגובר של ניתוחי הרמת חזה בקרב נשים בעת המודרנית, היא העיסוק האובססיבי ביופי, באסתטיקה ובמראה החיצוני ובעיקר במראה השדיים והשימוש בצילום עצמי (סלפי), הכולל העלאת תמונות לרשתות החברתיות השונות.

העיסוק היום יומי וכמעט כפייתי בחלק מהמקרים שמטרתו העיקרית היא לגרוף שבחים בזכות המראה החיצוני המטופח והאסתטי מה שמוביל בסופו של דבר לדימוי גוף חיובי החשוב כל כך לכל אישה ומוביל את האישה להחלטה לעבור ניתוח הרמת חזה. הפרדוקס כפי שנשים לומדות להכיר על עצמן הוא שעם השנים ככל שהחזה שופע וכבד יותר כך הוא נכנע מהר יותר ובהדרגה לכוח הכבידה (גרביטציה).

הרמת חזה

5 סיבות לניתוח הרמת חזה

1. התרופפות וצניחה של השדיים: 

צניחת שדיים והתרוקנות לאחר היריון ולידה זו התופעה השכיחה ביותר המלווה כמעט כל אישה שעברה הריון ולידה בדרגת חומרה כזו או אחרת. השד הוא איבר הנקה זוגי המצוי בקדמת החזה העשוי מבלוטות המייצרות חלב והנתונות להשפעות הורמונליות שונות בהריון והנקה.

את השדיים עוטפת רקמת חיבור העשויה ליגמנטים (הסיבים ע"ש קופר) שמטרתם לשמור על צורתו הזקופה של השד. בהריון השד גדל ומתפתח מאד בהשפעת הורמונים כגון פרוגסטרון, אסטרוגן ופרולקטין והופך גדול, כבד וגדוש.

סיבי התמיכה של השדיים צריכים להתמודד עם עודף המשקל וברוב המקרים נכנעים לו, נמתחים ומתרופפים. בסיום הלידה ובתהליך ההנקה התופעה מוקצנת אף יותר ובסיום ההנקה השדיים מתכווצים בבת אחת, מתנוונים, מתרופפים וכתוצאה מכך צונחים בתהליך שנמשך החל משלושה ארבעה חודשים ועד שנה לאחר הלידה ומתחיל הצורך לעבור ניתוח הרמת חזה.

הסיבות העיקריות להתרופפות, התרוקנות וצניחה של השדיים:

 • הריון ולידה
 • דיאטות הרזיה למיניהן ודיאטות יו-יו
 • ירידה תלולה במשקל לאחר הרזיה קיצונית או ניתוח לקיצור קיבה.
 • בעיה מולדת – מבנה שדיים לא תקין עקב נטייה אישית/משפחתית – תופעת שדיים צינוריים
 • הזדקנות השדיים – צניחת שדיים הקשורה לגיל בנשים עם חזה גדול וכבד.

תמונות לפני אחרי ניתוח הרמת חזה

2. חזה צעיר שצנח בעקבות דיאטות הרזיה למיניהן ודיאטות יו-יו:

מאחר והשדיים מגיבים מאד לשינויים הורמונליים ומאחר והם מכילים כמות רבה של רקמת שומן הם מגיבים בצורה בולטת לשינויי תזונה. מספיק שעלית במשקל 5 – 6 ק"ג ולאחר מכן ירדת אותם בחזרה, השדיים כבר מתרוקנים משמעותית וכל מחזור "יו-יו" כזה גורם לחזה לצנוח, להתרוקן ולהתרופף יותר.

3. צניחת שדיים לאחר קיצור קיבה וירידה תלולה במשקל:

ככל שתהליך ההרזיה מהיר ותלול יותר כך שינוי המשקל והנפח גורמים להתרוקנות וצניחה קיצוניים יותר ואין ספק שהמצבים הקשים ביותר הם לאחר ניתוחי קיצור קיבה.

המצבים החמורים ביותר של צניחה והתרופפות שטיפלתי בהם קשורים לניתוחים אלו וזו הקבוצה המאתגרת ביותר לטיפול. פעמים רבות שדיים צינוריים בעלי מבנה לא תקין מתלווים לבעיית השמנת יתר ולאחר קיצור קיבה השינוי הופך להיות דרמטי במיוחד ומשנה את כל האנטומיה התקינה של השדיים והחזה.

קבוצה זו של ניתוחים קרויה גם ניתוחים פוסט בריאטריים ("מתמתחים" בעברית), אשר עוברים לרוב ניתוחים רבים להסרת עודפי העור במספר אזורים בגופם והיא דורשת התייחסות מיוחדת בשל המאפיינים הייחודיים לה.

4. שדיים צינוריים:

מבנה שדיים לא תקין עקב נטייה אישית / משפחתית מולדת, יוצר תופעה של שדיים צינוריים (חזה צינורי). זהו מבנה בעייתי ולא אסתטי של השדיים המתבטא במספר רב של צורות והוא הסיבה השכיחה ביותר לניתוח הרמת חזה עם או בלי שתלים בנשים צעירות עוד לפני הריונות ולידות.

המאפיינים של חזה צינורי:

 • שדיים בעלי מראה מוזר ולא אסתטי.
 • שדיים צנוחים ורפויים
 • שדיים רחוקים מאד זה מזה
 • שדיים שנוטים לצדדים
 • שדיים בעלי עטרות רחבות
 • לעתים נראה שהשדיים "מתפרצים" החוצה דרך העטרות, ברוב המקרים קיימת גם אסימטריה בשדיים.

למעשה הסיבה העיקרית לאי סימטריה בחזה היא תופעת השדיים הצינוריים. לא ברור מה גורם לתופעה, אך היא קשורה בין השאר לבעיות הורמונליות ובחלקה גם לבעיית השמנת היתר. ניתוח הרמת חזה בנשים צעירות אלו לא רק ישפר את מראה השדיים אלא יחולל לרוב מהפך של ממש בתדמית הגוף ויתרום לעליה חדה בביטחון העצמי וכתוצאה מכך גם להתפתחות הקשרים החברתיים כולל הקשר הזוגי.

5. צניחת החזה עקב הזדקנות השדיים בנשים עם חזה גדול וכבד:

נשים שכל חייהן נהנו משדיים גדולים שופעים ובולטים נוטות לסבול בבגרותן מהחזה הגדול והכבד שמכביד עליהן מאד והופך למטרד יומיומי ונטל. לחזה גדול מתלוות בעיות יציבה, כאבי גב, קושי בביצוע פעילות גופנית ושמירה על המשקל וכתוצאה מכך מעבר לבעיית מציאת בגדים מתאימים ונוחים פגיעה ממשית באיכות החיים. עבור נשים מבוגרות עם חזה גדול, כבד ונפול, ניתוח הרמת חזה והקטנתם הוא עניין של נוחות ואיכות חיים מעבר להיבט האסתטי.

דרגות הצניחה של השדיים:   

קיימות מספר שיטות לסווג את דרגת הצניחה של השדיים. הסיווג המקובל כיום בכירורגיה פלסטית הוא ע"ש Regnault:

דרגה 1 – צניחה בדרגה קלה, מרבית השד ממוקם מעל קפל השד הפטמה ממוקמת מעל או בגובה הקפל התת שדי.

דרגה 2 – צניחה בדרגה בינונית, כמחצית מרקמת השד מצויה מתחת לקפל השד, הפטמה מתחת לקפל השד בטווח של 1-3 ס"מ

דרגה 3 – צניחה בדרגה ניכרת, מרבית נפח השד מצוי מתחת לקפל השד, הפטמה מסתכלת כלפי מטה.

צניחה מסוג "פסאודופטוזיס" – צניחה של החלק התחתון של השד, הפטמה אינה צנוחה ופונה קדימה ולעתים אף כלפי מעלה, החלק הצנוח הוא התחתון. במצב כזה אפשר לעתים להציע הרמת חזה פנימית או הרמת חזה ללא צלקות ולהנות מחזה זקוף ומורם היטב ללא קווי תפר חיצוניים. צניחה של השדיים עקב מבנה לא תקין וחלוקת נפח לא נכונה של הפרנכימה (רקמת השד) –  השדיים בעלי צורה מוזרה ולא אטרקטיבית (שדיים צינוריים).

איך תדעי אם השדיים שלך צנוחים?

ניתן לבצע את "מבחן העיפרון" ולראות שכאשר מניחים עפרון בקפל השד הוא נתפס במקומו בקפל שנוצר בין השד הצנוח לבטן ואינו נופל.

האם אני צריכה לעשות ניתוח הרמת חזה?

אף אחת לא באמת צריכה לעשות ניתוח פלסטי אסתטי, ניתוח הרמת חזה הוא ניתוח שעושים מבחירה אישית ולא מכורח ומטרתו שיפור תדמית הגוף, תחושת הנשיות והעלאת הביטחון העצמי. אז אם את חושבת שהחזה שלך נפול ולא אסתטי ואת מעוניינת לשפר אותו, את זו שמחליטה האם זו בעיה משמעותית מספיק עבורך המצדיקה לעבור ניתוח להרמת החזה.

כיצד תוכלי למנוע את צניחת השדיים שלך? 

האמת שאי אפשר באמת למנוע את צניחת השדיים, אך אפשר להאט ולעכב באופן משמעותי את התהליך על ידי התנהלות יומיומית נכונה ומשמעת עצמית קפדנית.

1. הדבר החשוב ביותר שאת יכולה לעשות הוא להבין שחזה גדול וכבד דורש תמיכה טובה וחזייה טובה חזקה ומותאמת יכולה לתמוך בחזה ולסייע בשימור מראהו הזקוף.

2. הדבר השני החשוב הוא שמירה על משקל גוף יציב ומניעת הרזיה. אפילו דיאטת "יו-יו" של 5 – 6 ק"ג תגרום להתרוקנות והתרופפות משמעותית בחזה. הדרך לשמירה על משקל גוף יציב היא שילוב בין תזונה בריאה ומאוזנת ושמירה על שגרת אימוני כושר וחיטוב גוף המותאמת ליכולותייך הגופניות ומספקת לך גם הנאה אישית וגם קשרים חברתיים על מנת שתתמידי בה.

האם אפשר להסתפק בחזייה טובה לשעות היום ולוותר עליה בלילות?

ביום החזה הכבד נוטה לצנוח כלפי מטה, בלילה החזה צונח לצדדים. חזיית שינה טובה נוחה ותומכת יכולה לסייע לשמור על המראה הזקוף והמוצק של החזה שלך. על כן הקפידי על חזייה טובה גם בשינה. חזיית ההחלמה המומלצת לאחר ניתוח הרמת חזה היא חזיית השינה האולטימטיבית, מצד אחד תומכת ומעניקה יציבות לשדיים, מצד שני היא נוחה, מותאמת, מחבקת נושמת ולא לוחצת יתר על המידה.

*  תמונות לפני אחרי ניתוח הרמת חזה ללא צלקות

איך אדע שחזיית היום שלי טובה ומותאמת היטב עבורי?

לחזייה טובה מספר מאפיינים:

 • היא עשויה מחומרים מעולים בעלי עמידות בפני מתיחה וכביסות ועל כן אינה מתבלה מדי בשימוש השוטף. חזייה לא איכותית יכולה להיראות נהדר בשבועות הראשונים, אך לאבד מחוזקה וגמישותה מהר מדי ולהפוך רפויה ומרופטת תוך זמן קצר של שימוש. לרוב החזיות היקרות הן גם האיכותיות.
 • חשוב שרצועת החזה תהיה צמודה היטב לבטן באזור קפל השד בכדי לתמוך בחזה במקומו. חזייה רופפת מדי ברצועת החזה לא תעשה את העבודה כלל.
 • רצועות הכתפיים צריכות להיות חזקות וניתנות למתיחה, בנוסף חשוב שהאבזם יהיה הדוק כך שלאחר שמתחת את הרצועה לגודל המתאים לך היא לא תתרופף, תשתחרר ותתרחב. הכתפיות החזקות הן החשובות ביותר לתמיכה על החזה הזקוף שלך. זו הסיבה שגוזיות וחזיות עם כתפיות ספגטי אינן מומלצות כלל ועלולות להחמיר בהדרגה את צניחת השדיים שלך.

החזיות הכי גרועות הן חזיות הסטרפלס שנשענות על החזה, מועכות אותו ויוצרות לחץ כלפי מטה מה שיחמיר מאד ובקצב מהיר יחסית את צניחת השדיים הטבעית שלך.

איזה ניתוח הרמת חזה מתאים לך?

אם החזה שלך קטן מדי יש צורך להוסיף לו נפח ולהרים אותו למראה זקוף וצעיר. הניתוח המומלץ במצב זה הוא הגדלת חזה והרמה הקרוי גם הרמת חזה עם שתלים.

אם הצניחה שלך היא צניחה גלנדולרית או צניחה דרגה 2 (ראי טבלה לעיל) ואם החזה שלך לא היה בעבר גדול ממידה C מלא ואם העור שלך לא יותר מדי רפוי והעטרה לא יותר מדי רחבה ייתכן שתתאימי לניתוח הרמה חזה פנימית עם שתל אנטומי הקרוי גם ניתוח הרמת חזה ללא צלקות. קומץ הנשים המתאימות לניתוח זה יכולות להנות מחזה יפה וזקוף ללא קווי תפר חיצוניים ("ללא צלקות")

אם החזה הנפול שלך כבד מדי יש צורך להקטין אותו ולהוריד מנפחו ומשקלו. על כן הניתוח המומלץ הוא הקטנת חזה והרמת חזה.

אם יש לך מספיק נפח בשדיים ואת רוצה שהחזה שלך לא יהיה גדול יותר ואם את בעד מראה טבעי הניתוח המתאים לך ביותר הוא הרמת חזה ללא שתלים. אני חושב שזה אחד הניתוחים הכי יפים ומוצלחים שאני יודע לעשות ואני ממליץ לך לשקול אותו מאד בחיוב.

אם יש לך שדיים צינוריים ואת סובלת גם מאסימטריה של החזה ייתכן שבכל שד נצטרך לבצע ניתוח הרמת חזה שונה. בשד הקטן והזקוף יותר נצטרך להוסיף שתל גדול יותר ולרוב לא להרימו ובצד הגדול והנפול יותר נצטרך לבצע הרמת חזה ולהוסיף שתל קטן יותר.

האם יש צורך להוסיף שתל סיליקון בכדי להשיג הרמת חזה מוצלחת?

הדעה הרווחת בציבור היא שכדי להרים את החזה ולהרים אותו יפה יש צורך בהכרח בשתל סיליקון והאמת היא שזה לא תמיד נכון, ופעמים רבות אף לא אפשרי. שתל סיליקון אכן מייצב וממצק את השד ותורם לשמירה על מראהו הזקוף לאורך זמן, אך זאת במידה והשתל לא גדול וכבד מדי ובמידה ויש תמיכה מספיק טובה בקוטב התחתון של השד. ישנם מצבים בהם השדיים כל כך רופפים ושמוטים שגם אם נרצה להוסיף שתל סיליקון הוא עלול להוות מעין משקולת פנימית שעלולה רק להאיץ צניחה בעתיד.

על כן במצבים כאלו אני ממליץ על ניתוח הרמת חזה דו שלבי. בשלב ראשון הסרת עודפי העור והחזרתם למראה אנטומי תקין. לאחר המתנה של כחצי שנה עד שנה בשלב השני ניתן להוסיף שתל בגודל ובצורה הנכונים על מנת להעניק להם את המראה השופע האסתטי והזקוף הרצויים.

* תמונות לפני אחרי הרמת והגדלת חזה

האם אצטרך לעבור ניתוח החלפת שתלים בעתיד?

ברגע שיש לך בגוף שתל סיליקון מכל סוג שהוא, ייתכן שביום מן הימים תצטרכי להחליפו. הסיכוי לכך הוא אמנם קטן מאד אך אינו אפסי ועל כן חשוב שתדעי ששתל סיליקון אינו בהכרח לכל החיים. ברגע שיש לך שתל בגוף יש לך עוד משהו שיכול תאורטית להתקלקל, להתבלות, להזדקן, להיקרע, לדלוף, לעשות לך צרות ולגרום לכך שתצטרכי לעבור ניתוח בחזה גם אם את לא רוצה במידה ויש איזושהי בעיה עם השתלים.

אז איך תדעי שהכל בסדר עם השתלים?

אם השדיים יפים ורכים ונעימים למגע ולא כואבים זה בדרך כלל סימן שהכל בסדר. פעם בשנה מומלץ שתגיעי לבדיקה במרפאה, פעם בשנתיים שלוש ניתן לצלם את השתלים ולבדוק על ידי בדיקת אולטרסאונד שהם שלמים וכך תוכלי לישון בשקט בלילה.

ביום בו נגלה כי השתל שלך פגום או במידה והגוף שלך יגיב בצורה לא תקינה לשתלים אז נדע שיש להחליפם. הסטטיסטיקה שפורסמה בארה"ב במחקרים גדולים אומרת שבטווח של 10 שנים כ – 25% מהנשים תצטרכנה לעבור ניתוח נוסף להחלפת השתלים, אך הניסיון האישי שלי מראה שהסיכוי לכך הוא קטן הרבה יותר.

בימים אלו אני מסכם עשור של ניתוחים פלסטיים ואפרסם בקרוב את הסטטיסטיקה האישית שלי. האם החזה שלך יישאר זקוף לנצח? לא הגיוני בכלל לצפות שאיבר דינמי כמו שדיים יישארו צעירים וזקופים לנצח. מיד בתום הניתוח הרמת חזה, החזה שלך יהיה זקוף ביותר וללא נפילה כלל ואולי אפילו מורם במראה לא כל כך טבעי.

אך אל דאגה תוך מספר ימים עד שבועות הוא ישקע מעט ויקבל מראה יפה מאוד ואסתטי. בטווח של שנה לערך החזה יגיע למראה הפחות -או – יותר יציב שלו, ישקע מעט בהדרגה ויתקבל המראה הטבעי והאסתטי שלו.

מכאן ואילך הוא יזדקן בהדרגה ובקצב כלשהו שלא ניתן לצפות אותו מראש בהתאם לתכונות רקמות גופך ובהתאם לאורח חייך ולעד כמה את מודעת ומקפידה לשמור עליו בהתאם לכללים שהסברתי לך לעיל, דהיינו חזיות טובות, שמירה על משקל גוף יציב ואורח חיים בריא הכולל שגרת אימוני חיטוב.

 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג