חזה לא סימטרי – אסימטריה בחזה

אחד המאפיינים החשובים באסתטיקה של החזה הנשי הנו סימטריה של השדיים.

אמנם ניתן למצוא אסימטריה בדרגה קלה אצל מרבית הנשים אך לרוב היא בדרגה קלה ומינימלית ולעתים אינה כלל מורגשת על ידי האישה עצמה והמודעות אליה מתפתחת לאחר בדיקת ייעוץ ואבחון על ידי ד"ר חי לאחר בחינה מדוקדקת של השדיים הכוללת מדידות בעזרת סרגל וסרט מידה.

קיימת קבוצת נשים בהן אסימטריה של השדיים הנה בעיה משמעותית מאד מאחר ודרגת חוסר הסימטריה הנה בולטת מאד הן בביגוד צמוד וחושפני כגון בגד גוף או בגד ים, ולעתים היא אף נכרת מבעד לבגדים. במצבים אלו אסימטריה בשדיים אינה רק בעיה של אסתטיקה או יופי, אלא הופכת להיות בעיה תפקודית המתבטאת בפגיעה נכרת באיכות החיים במצבים רבים הקשורים בחיי היום-יום.

אי סימטריה בשדיים יכולה לנבוע ממגוון מצבים:

  • אסימטריה נרכשת

הסיבה השכיחה ביותר לאי סימטריה בחזה אצל נשים היא ניתוח להסרת גוש או רקמה באחד השדיים. לאחר ניתוח כזה נותרת אי סימטריה כתלות בכמות הרקמה שהוסרה בניתוח. המצב הקיצוני ביותר הוא כמובן כריתת שד כטיפול בסרטן שד ואז נדרש שחזור של השד לאחר מסטקטומיה (ניתוח הסרת שד בעקבות מחלה ממארת). במצבים קלים יותר דרגת האסימטריה יכולה להיות קלה יותר.

  • אסימטריה התפתחותית

במהלך תהליך הצמיחה וההתפתחות של החזה החל בנערות בגיל ההתבגרות מתפתחים ניצני השדיים בתהליך הדרגתי לכדי שדיים מפותחים אצל האישה הבוגרת. תהליך זה לעתים איננו אחיד וסימטרי בשני השדיים. אסימטריה התפתחותית קלה קיימת כמעט אצל כל נערה בדרגה קלה ולרוב במהלך הצמיחה הסימטריה משתפרת

  • אסימטריה מולדת

לעתים נדירות קיימת אסימטריה בחזה ובשדיים כבר מלידה. התסמונת המוכרת ביותר נקראת תסמונת פולאנד (Poland Syndrome) המאופיינת בחוסר התפתחות של שד בצד אחד בשילוב עם חוסר התפתחות של שריר החזה ולעתים גם בעיה בהתפתחות שרירי הגפה העליונה באותו צד. לעתים אין כלל רקמת שד ואין גם פטמה ועטרה באותו צד.

מצבים של אסימטריה בשדיים הם מהמורכבים ביותר לתיקון מאחר ובכל צד יש צורך לבצע ניתוח שונה שמטרתו להשיג סימטריה אופטימלית.

תחילה, יש לקבוע מהן מטרות הניתוח ומהו המצב ההתחלתי:

אסימטריה עם שדיים גדולים (היפרטרופיים):
כאשר קיימת אסימטריה עם שדיים גדולים המטרה היא לבצע הקטנת חזה בצורה אסימטרית, בצד הקטן יותר לבצע הקטנה מינימלית, הרמה ועיצוב, ובצד הגדול יותר להקטין את רקמת השד בכדי להתאימו לצד השני.

אסימטריה עם שדיים היפופלסטיים:
כאשר שד אחד לא התפתח ושד שני גדל, לרוב קיימת צניחה של הצד שגדל והרחבה של טבעת העטרה. במצבים אלו מבצעים הגדלה של השד שלא התפתח על ידי שתלי סיליקון, לרוב ייעשה שימוש בשתל אנטומי. בצד השני נשתמש בשתל קטן יותר ונבצע הגדלה והרמת חזה עם הקטנה של העטרה באופן סימטרי ככל שניתן.

אסימטריה עם חזה צינורי:
כאשר שני השדיים צנוחים ובעלי מראה מוזר, לרוב מדובר במקרים של חזה צינורי. במקרים של שדיים צינוריים יש צורך בהוספת נפח שונה על ידי שתלי סיליקון בגדלים שונים ועיצוב והרמה תוך הקטנת העטרה בשני הצדדים. לעתים (כמו בדוגמה מעלה) ניתן להוסיף שתל רק בצד אחד כשכמות הרקמה בצד זה מספיקה בנפחה.

ניתוח תיקון חזה אסימטרי אורך בין שעה וחצי לשלוש בהתאם למידת מורכבותו ואינו דורש אשפוז לילה, כך שלרוב ניתן לחזור הביתה אחה"צ או בערב של הניתוח. הניתוח נערך תחת הרדמה מלאה. במקרים בהם מתבצעת הגדלת חזה והרמה, הרמה או הקטנה נעשה לעתים קרובות שימוש בנקזים. נקזים הם צינוריות סיליקון קטנות היוצאות מתחת ובצדי החזה, הן מחוברות לבלוניות אשר יש לשמור אותן בואקום. בסוף הניתוח תותאם לך חבישה רכה מרופדת ותומכת אותה לא ניתן להסיר לבד אשר תישאר במקומה למשך שלושת הימים הראשונים.

סיכונים הכרוכים בניתוח תיקון אסימטריה קשורים לסוג הניתוח המבוצע וכוללים בין היתר: דימום, זיהום, דחיית השתל, צלקות לא יפות, אסימטריה שאריתית או הפוכה, התקשות קופסיתית, אובדן תחושה בפטמות וכד'. הסיכונים נדירים למדי ולרוב אינם מתרחשים בפועל.

  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג