החלפת שתלים

אם בעבר ביצעת ניתוח הגדלת חזה, הרמת חזה עם שתלים או שחזור שד, ייתכן ותצטרכי בעתיד לבצע ניתוח החלפת שתלים.

ניתוחים בהם נעשה שימוש בשתלי סיליקון בחזה הנם הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בנשים. שיפורים טכנולוגיים שחלו במעטפת החיצונית של השתלים ובסוג הג'ל הפנימי ,העלו מאד את איכות ועמידות השתלים בהם אנו משתמשים כיום. יחד עם זאת, עלייך להבין ששתלים בחזה אינם בהכרח לכל החיים.

מטרת המאמר היא לסקור את מגוון הסיבות והמצבים הרפואיים שייתכן ובגינם תיאלצי לעבור ניתוח להחלפת שתלים.

הדגמה של שתלי החזה

בעבר שתלי הסיליקון היו שתלים בעלי אורך חיים מוגבל עקב הנטייה שלהם לדליפת סיליקון לאחר שנים ארוכות של שהות בגוף. השתלים הישנים היו ממולאים בסיליקון נוזלי, אשר במידה ובמהלך השנים היה נגרם חור קטן או קרע של המעטפת החיצונית – הסיליקון היה דולף אל מחוץ לשתל וגורם לבעיות של התקשות קופסיתית ותגובה דלקתית (אינפלמטורית) של הגוף כנגד הסיליקון.

השתלים המודרניים מלאים בסיליקון ג'ל מוצק, המיוצב לדרגת קשיחות וצמיגות כזו המאפשרת לו להישאר במצבו היציב והמוצק גם במקרים בהם המעטפת החיצונית של השתל נפגמת במהלך שנות השימוש הרבות בגופך.

במידה והשתלים שלך הנם מהדור הקודם ואינם עשויים מסיליקון ג'ל מוצק, מומלץ להחליפם לאחר עשר שנים בשתלים חדשים מהדור החדש המכילים סיליקון ג'ל מוצק, הקרוי גם סיליקון ג'ל קוהסיבי (Cohessive).

גם אם השתל עדיין תקין: לאחר ניתוח הגדלת חזה במהלך השנים, השדיים משתנים בעקבות הגיל וכוח הכבידה ובשל שינויים שכל אישה חווה במהלך הריונות, לידות, הנקות, שינויי משקל, אורח וסגנון חייך, תנוחת השינה שלך, פעילויות ספורט ותחביבים שונים הקשורים בטלטול של השדיים ועוד. לכן, ייתכן והשתלים שלך יהיו שלמים ותקינים אך עדיין תרצי לבצע ניתוח נוסף בחזה על מנת לשמר ולתחזק את התוצאה האסתטית הטובה שהוענקה לך בניתוח הראשון. במקרים אלו ניתן להציע כפתרון החלפת שתלים יחד עם הרמת חזה פנימית או חיצונית.

מגוון המצבים בהם יש צורך לבצע החלפת שתלים:

 • דליפת סיליקון מהשתל – זהו מצב רפואי הדורש הסרה של השתל הקרוע והדולף, ניקוי של הכיס, הסרת מרבית הקופסית (קפסולה) הקיימת והחלפה לשתל סיליקון ג'ל מוצק מהדור החדש של השתלים.
 • שתלים ישנים מהדור הקודם שיש להחליפם לאחר 10 שנים.
 • שתלים שהתאימו לך בעבר אך כיום הם קטנים מדי בעקבות התרוקנות של השדיים לאחר הריונות ולידות (ייתכן שתרצי להחליפם לשתלים גדולים יותר).
 • צניחה של השדיים שחלה על גבי השתלים בעקבות הריונות, לידות והנקות (ייתכן שתרצי לבצע הרמת חזה).
 • שתלים גדולים וכבדים מדי, בהם נעשה שימוש בעבר כשהיית צעירה יותר וכעת החזה שלך גדול, כבד וצנוח מדי לטעמך (ייתכן שתשקלי לבצע החלפה לשתל קטן יותר והרמת חזה)
 • התקשות קופסיתית

מהן הסיבות הרפואיות השונות להחלפת שתלי סיליקון בחזה:

 • קרע בשתל שמתגלה באקראי בבדיקת הדמיה – דלף פנימי (אינטרה-קפסולרי)
 • דליפת סיליקון מעבר לגבולות מעטפת השתל – דלף חיצוני (אקסטרה-קפסולרי)
 • שתלים מהדור הישן (המכילים בתוכם סיליקון נוזלי) שנמצאים בגופך למעלה מ-10 שנים
 • תגובה קפסולרית צלקתית – התקשות קופסיתית, מצב בו הגוף יוצר רקמה צלקתית סביב השתל שגורמת להתקשות, אי נוחות, גרד וכאבים. לפעמים מלווה קרע בשתל.
 • תגובה קפסולרית דלקתית – גירוי דלקתי כרוני של הקופסית הגורם לכאב, אי נוחות, והפרשת נוזלים סביב השתל (סרומה), כאשר לא ניתן להשיג רגיעה באמצעות טיפול תרופתי.

מהן הסיבות האסתטיות להחלפת שתלי סיליקון:

 • שתלים גדולים מדי או קטנים מדי – רצון בהחלפת גודל
 • שדיים שהתרוקנו עם השנים והגיל – רצון במילוי נפח נוסף
 • שדיים שצנחו על גבי השתלים (כאשר השתל ממוקם מתחת לשריר) או שצנחו ביחד עם השתלים (כאשר השתלים מעל השריר). מצבים אלו מתרחשים לרוב לאחר הריונות ולידות. התיקון הנדרש מורכב וכולל לרוב גם החלפת שתלים וגם הרמה חיצונית המותירה קו תפר גלוי.
 • אסימטריה שנותרה או שנוצרה בשדיים לאחר הניתוח הקודם
 • נשים שאינן מרוצות מתוצאת הניתוח הקודם, שהתוצאה לא טבעית או לא אסתטית.
 • הופעת גלים וקפלים בשתלים (Rippling) שניתן להבחין בהם מבעד לרקמת השד הדקה.

מהם בכל זאת היתרונות של השתלים המודרניים על פני השתלים הישנים יותר?

השתלים המודרניים מלאים בג'ל סיליקון מוצק (קוהסיבי) כך שגם אם השתל יקרע בעתיד על פי רוב לא יהיה דלף חיצוני ויהיה קל יותר להסיר את השתל הפגום ולהחליפו בשתל חדש.

המעטפת החיצונית עבה יותר ולא מאפשרת לג'ל הפנימי לדלוף או "להזיע" מבעד למעטפת השתל החיצונית כך שפחות סיליקון ימצא את דרכו ויגיע לבלוטות הלימפה.

בנוסף קיימים שתלים בעלי ציפוי חיצוני המצמיד את השתל לרקמות הגוף ומאפשר תמיכה טובה יותר של הרקמות בשתל ויציבות התוצאה האסתטית לאורך השנים.

אילו סוגי שתלים קיימים?

מבחינת צורה השתלים מתחלקים לשתי משפחות עיקריות:

 • שתלים עגולים – השתלים העגולים נחלקים לבעלי פרופיל גבוה יותר או פחות או פרופיל בינוני.
 • שתלים אנטומיים – השתלים האנטומיים מתחלקים לפי הפרופיל (בינוני או גבוה) ולפי צורת בסיס השתל: עגול, מאורך (כמו ביצה עומדת) או פחוס (כמו ביצה שוכבת).

כל השתלים המודרניים מלאים בסיליקון ג'ל מוצק. המעטפת החיצונית של השתלים יכולה להיות חלקה או מחוספסת. מרבית המנתחים כיום משתמשים בשתלים בעלי מעטפת מחוספסת מאחר וההנחה המקובלת כיום היא שהחספוס מונע במידה מסוימת היווצרות של התקשות קופסיתית.

* למעבר לגלריית תמונות 

 • שתלי ALLERGAN 

שתלים מחברת ALLERGAN הם בעלי מעטפת סיליקון עם חספוס מיוחד הקרויה Biocell. מעטפת זו נצמדת לרקמת הגוף ומונעת הסתובבות של שתלים אנטומיים של חברה זו. שיעור התנתקות והסתובבות הוא כ 1.5%.

 • שתלים עם ציפוי פוליאוריתן

שתלים בעלי ציפוי פוליאוריתן הנם בעלי הציפוי המחוספס ביותר אשר נצמד היטב לרקמות הגוף ואינו מתנתק לכן אין חשש ששתלים אלו יסתובבו. בנוסף, בשל ציפוי ייחודי זה, שתלים אלו הם השתלים בעלי דרגת הסיכון הנמוכה ביותר להתקשות קופסתית מבין כל סוגי השתלים הקיימים כיום וחברות השתלים (סילימד ברזיל או פוליטק גרמניה) מעניקות 100 שנות אחריות כנגד התקשות, תזוזה או הסתובבות של השתל. 

בנוסף, בשל ציפוי ייחודי זה, שתלים אלו הם השתלים בעלי דרגת הסיכון הנמוכה ביותר להתקשות קופסיתית מבין כל סוגי השתלים הקיימים כיום וחברות השתלים (סילימד ברזיל או פוליטק גרמניה) מעניקות 100 שנות אחריות כנגד התקשות, תזוזה או הסתובבות של השתל.

כיצד להתכונן לפגישת אבחון וייעוץ לפני החלפת שתלים עקב דלף סיליקון

 • בבואך לפגישת אבחון וייעוץ להחלפת שתלים רצוי מאד ומומלץ שיהיו בידייך תשובות של בדיקות ההדמיה אולטרסאונד שדיים ו/או MRI בכדי שניתן יהיה לקצר תהליכים ולקבל החלטות על סמך ממצאי הבדיקות הללו.
 • מומלץ לנסות להשיג את דו"ח הניתוח הקודם ו/או את מדבקות השתלים או תעודת האחריות שלהם.

מטרת ניתוח החלפת שתלים היא להסיר את השתלים הפגומים ביחד עם הקופסית שסביבם ועד כמה שניתן למנוע פיזור של סיליקון בכיס אליו יוחדר השתל החדש. לעתים יש צורך בהכנת כיס חדש, מתחת לשריר במידה והשתלים הונחו מעליו.

ניתוח זה דורש מיומנות רבה לשם החלפת השתל, ניקוי הסיליקון והסרת חלק או כל הקופסית הישנה ועל כן הוא מורכב יותר, ארוך יותר ויקר יותר מאשר הניתוח הראשון שעברת. במהלך הייעוץ נחליט יחד על סמך ממצאי הבדיקה והשאיפה האסתטית שלך מהם סוגי השתלים המומלצים במקרה שלך והמידות המתאימות לך. בסוף הניתוח במקרים רבים יישארו צינוריות ניקוז בשדיים למשך כיומיים שלושה.

 • החלפת שתלים עקב התקשות קופסיתית

גם במקרה זה מומלץ לבצע הדמיה מראש ולבחון האם יש קרע או דלף שיכולים להיות במקרים רבים הסיבה לתגובת ההתקשות. הניתוח החלפת שתלים מתבצע דרך החתך המקורי בקפל השד ולעתים יש צורך להרחיבו מעט.

בניתוח מקלפים את הקופסית כולה ככל שניתן ומסירים את השתל והקופסית הצלקתית סביבו. במידה ולא רוצים להסיר חלק מהקופסית מבצעים בה חריצים שתי וערב על מנת לפרוס אותה ולאפשר לה להתרכך ולהתגמש.

ניתן להחליף לשתלים מסוגים שונים. יש יתרון בהחלפה לשתלים בציפוי פוליאוריתן במצבים כאלו מאחר ושתלים אלו הנם בעלי הסיכון הקטן ביותר להיווצרות התקשות קופסיתית חוזרת.

 • החלפה לשתלים גדולים יותר

בהחלפה לשתל גדול יותר חשוב להיזהר ולא להגזים בגודל השתל החדש. שתל גדול וכבד מדי עלול לגרום למתיחת יתר והידקקות בלתי הפיכה בעור, פגיעה בעצבוב התחושתי לפטמות ובטווח הרחוק יותר להחמיר את צניחת השד בעתיד.

 • החלפה לשתלים קטנים יותר והרמת חזה (הקטנת חזה לאחר שתלי סיליקון)

נשים שעברו ניתוח הגדלת חזה כשמלכתחילה החזה שלהן היה כבד ונפול במידת מה, שסירבו לבצע הרמה על אף שהיו צריכות לעשות זאת מלכתחילה (או שכלל לא הוצע להן), או במקרים בהם החזה הטבעי גדל על גבי השתל במהלך ההריונות ולאחר מכן התרוקן וצנח, כאשר החזה כבר לא עומד יפה, גדול וכבד מדי, כשהעטרות רחבות ושמוטות. בכל המצבים הללו הפתרון הוא החלפה לשתלים קטנים יותר יחד עם הרמת חזה והקטנתו.

ניתוח החלפת שתלים הוא המורכב הארוך והיקר ביותר בניתוחי החזה, הדורש ידע וניסיון מרובים מצד המנתח. במהלך הניתוח מסירים את השתלים הישנים עם הקופסית שסביבם. אם השתל מעל השריר מעבירים את השתלים אל מתחת לשריר, מסירים את רקמת השד הנפולה והעודפת, מהדקים את מעטפת העור סביב השתל וממקמים מחדש את הפטמות במנח הגבוה האסתטי והאנטומי הרצוי.

במקרים אלו נותר בסוף הניתוח קו תפר סביב העטרה ובקו אנכי כלפי מטה בצורת "סוכריה על מקל". במידה והצניחה גדולה יותר מ 3 – 4 ס"מ יש צורך בקו תפר נוסף בקפל השד – בצורת עוגן. במרבית המקרים יישארו נקזים למשך כ – 3 ימים ולאחר מכן הם יוסרו על ידי ד"ר חי.

במהלך ניתוח החלפת שתלים מסירים את השתלים הישנים עם הקופסית שסביבם. אם השתל מעל השריר מעבירים את השתלים אל מתחת לשריר, מסירים את רקמת השד הנפולה והעודפת, מהדקים את מעטפת העור סביב השתל וממקמים מחדש את הפטמות במנח הגבוה האסתטי והאנטומי הרצוי.

במקרים אלו נותר בסוף הניתוח קו תפר סביב העטרה ובקו אנכי כלפי מטה בצורת "סוכריה על מקל". במידה והצניחה גדולה יותר מ 3 – 4 ס"מ יש צורך בקו תפר נוסף בקפל השד – בצורת עוגן. במרבית המקרים יישארו נקזים למשך כ – 3 ימים ולאחר מכן הם יוסרו על ידי ד"ר חי.

החלפת שתלים

אילו סיבוכים יכולים לקרות בניתוח להחלפת שתלי סיליקון?

הסיבוכים החלים בניתוח החלפת שתלי סיליקון דומים לאלו של ניתוחי הגדלת חזה ובמקרה של החלפת שתלים עם הרמת חזה הסיכונים דומים לאלו של ניתוח הרמה והגדלת חזה ובין השאר:

 • דימום
 • זיהום
 • אובדן תחושה בעור או בפטמות
 • דחיית שתל
 • התקשות קופסיתית
 • קרע או דלף חוזרים.

* מומלץ להרחיב את הקריאה בנושא באתר האינטרנט של ד"ר חי.

לסיכום, ניתוח החלפת שתלים יכול במקרים מסוימים להיות פשוט יחסית אך לרוב הנו ניתוח מורכב וממושך הרבה יותר מניתוח הגדלת חזה ראשוני ומכאן גם פערי המחירים בעלויות הניתוח. מורכבות הניתוח תלויה במידת צניחת השד, האם יש או אין קרע או דלף, האם קיימת התקשות קופסיתית ובאיזו דרגה, האם השתל מונח מעל או מתחת לשריר, מה טיב הרקמות המכסות על גבי השתל, האם העור דק עדין או רפוי, וכדומה. במקרים אלו הניתוח עלול להיות מורכב הרבה יותר.

ישנה חשיבות מירבית לתכנון נכון של הניתוח הפלסטי על כל היבטיו לרבות בחירת סוג השתל והתאמת סוג הניתוח למטופלת לפני ביצוע הניתוח. ולכן בחירה במנתח בכיר, ותיק ומנוסה המתמקצע בניתוחי חזה עם שתלים ובמיוחד בניתוחים המורכבים הללו היא ההחלטה החשובה ביותר שלך לפני ביצוע הניתוח.

 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג