הקטנת חזה ללא צלקות

הקטנת חזה ללא צלקות הוא ניתוח שנועד להקטין את החזה, להרים אותו, ולעצב אותו במראה אסתטי ונאה בהתאמה למבנה הגוף ובהתאמה לרצונה של המטופלת ללא צלקות.

על מנת לבצע את ניתוח הקטנת חזה ללא צלקות יש צורך בביצוע קווי חיתוך על גבי העור. קווי החיתוך הללו לאחר תפירתם מותירים קווי תפר והללו בהמשך מותירים סימנים לרוב עדינים ויפים, אך לעתים נדירות עלולים להצטלק לא יפה ולהותיר צלקות בדרגה כזו או אחרת.

חשוב שתביני שאין באמת דבר כזה הקטנת חזה ללא צלקות, אבל במרבית המקרים קווי התפר מתרפאים בצורה עדינה ונאה ולעתים באופן שמותיר קוים בהירים ומטושטשים עד כדי כך שבקושי ניתן להבחין בהם ולעתים החזיה שאת לובשת משאירה סימנים בולטים יותר לעין מסימני הניתוח. 

מניסיוני, כאשר מבצעים ניתוח הקטנת חזה בצורה מדויקת, נכונה ואיכותית וכאשר מבצעים את כל השלבים בביצוע הניתוח תוך הקפדה יתרה על ביצוע איכותי ומדויק הן בשלב החיתוך והן בשלב התפירה, ניתן להגיע לתוצאות החלמה מעולות ולקווי תפר עדינים ביותר, כאלו שנטמעים היטב ברקמה וקשה מאד להבחין בהם.

הקטנת חזה ללא צלקות לפני אחרי

                                               תמונות לפני אחרי ניתוח הקטנת חזה

הדרכים להימנעות מצלקות:

כדי להגיע להחלמה איכותית ואידאלית מניתוח הקטנת חזה ולהישאר ללא צלקות יש להבין את תהליכי ריפוי הפצע שחלים בגופנו, אצל כל אחת ואחת.

  • הגורם העיקרי והחשוב ביותר בריפוי איכותי מניתוח הקטנת חזה עם מינימום צלקות וסימנים הוא טיפול עדין ונכון ברקמה הרכה, יש להימנע מלחץ מוגזם על הרקמה בעת הפרדתה, יש לבצע את החיתוך בעור בעזרת להב חדש וטרי ולהחליפו לעתים תכופות, יש להימנע מצריבת כלי דם בסמיכות לעור, יש לבצע את החיתוך בצורה אחידה וישרה ועוד כהנה וכהנה.
  • הגורם השני בחשיבותו בהימנעות מהשארות של צלקות הוא אספקת דם תקינה לרקמות המבריאות. יש להימנע מלחץ חיצוני מוגזם ועל כן חשוב שחזיית ההחלמה תהיה איכותית ומותאמת היטב ושלא תהיינה נקודות לחץ. התנאי החשוב ביותר לאספקת דם תקינה הוא להימנע מעישון.

עישון סיגריות מכווץ את כלי הדם, מקטין את אספקת הדם ובמקום להעביר לרקמות המבריאות דם עשיר בחמצן ובחומרי גלם להם הגוף נזקק בהחלמה. הדם עשיר ברעלים שלא רק שלא מועילים אלא בעצמם מרעילים את הרקמה ומזיקים לה, כך גובר הסיכון לנמק, לזיהום, לפגיעה בהחלמה התקינה, לדלקת, לפעירה של קווי התפר, לכישלון של הניתוח ולצלקות מכוערות. 

        לכן הדבר החשוב ביותר שעלייך לעשות כדי להשיג החלמה תקינה ללא צלקות הוא להפסיק לעשן לפחות חודש לפני הניתוח ועד חודש לאחריו.

  • הגורם השלישי הוא מתן תנאי החלמה אידאליים לקווי התפר בעת ההחלמה, לכן חשוב להשתמש בחומרי חבישה מתאימים ולהקפיד על טיפול נכון בפצעי הניתוח. לכל מנתח יש שיטות משלו, אך על סמך ניסיוני רב השנים,    אם תופרים בצורה טובה ואיכותית את קווי התפר, רצוי שלא להפריע להם במהלך השבועיים הראשונים, ועל כן קווי התפר יכוסו בשכבה דקה חד שכבתית של פלסטר נייר מסוג מיקרופור. לאחר שבועיים נסיר אותם ונתחיל למרוח ג'ל סיליקון למניעת צלקות.
  • שימוש בג'ל סיליקון למניעת צלקות ושימוש ביריעות סיליקון למניעת צלקות הם גורמים חשובים בפני עצמם בכדי לצמצם את הצלקות ולעדן את קווי התפר ואין כמעט ניתוח שאני לא ממליץ להשתמש בהם בתקופת ההחלמה, אמנם נדרשת השקעה, הן כספית והן השקעה של זמן ותשומת לב, אך ההשקעה על פי רוב משתלמת לפי ניסיוני הרב.

קיימת בוודאי שונות בתכונות הריפוי אצל בני אדם שונים, על כן חשוב להבין מהם הגורמים האישיים השונים המשפיעים לטובה ולרעה על איחוי הפצעים ועל טיב הצלקות שנותרות לאחר ההחלמה מהניתוח.

תמונות של ניתוח הקטנת חזה ללא צלקות

 

התכונות העיקריות המשפיעות על מידת ההצטלקות הן:

  • עובי העור: עור עבה נוטה להצטלק יותר, עור דק נוטה להצטלק בצורה עדינה הרבה יותר. כך למשל אצל אותה אישה צלקת באזור עם עור עבה כמו גב למשל, יתרפא עם צלקת בולטת יותר מאשר עור דק כמו למשל העפעפיים. גיל המטופלת בעת הניתוח: נשים מבוגרות יותר נוטות להצטלק בצורה עדינה ויפה יותר, לנשים צעירות יותר יש נטייה להצטלקות שעלולה להיות לפעמים בולטת יותר.
  • גוון העור: עור כהה נוטה יותר לצלקות גסות וכהות יותר, עור בהיר נוטה להתרפא עם סימנים עדינים ובהירים יותר.
  • מתח ורפיון העור: עור עבה ומתוח נוטה להצטלק בצורה בולטת יותר מאשר עור דק ורפוי. ככל שהמתח על קווי התפר גדול יותר, יש סיכון גדול יותר להצטלקות גסה יותר ואף להיפרדות שולי הפצע שבהמשך עלול כמובן להותיר צלקות גדולות ובולטות יותר.
  • נטייה אישית להצטלקות: אם לאחר ניתוח במקום אחר בגופך נותרו לך צלקות כהות ובולטות, אם עשית עגיל באוזן וצמח לך במקום החור בעגיל, גוש צלקתי (הקרוי קלואיד) זה מעיד על ריפוי פצע בעייתי בגופך ומעלה את הסיכון להצטלקות גסה ובולטת במידה שתרצי לבצע ניתוח הקטנת חזה.

האם יותר כדאי לבצע ניתוח הקטנת חזה ללא צלקות בשיטה ורטיקלית שמשאירה צלקות רק מסביב לעטרה ובפס אנכי כלפי מטה?

שיטות הקטנת חזה ורטיקליות הן השיטות הנפוצות יותר כיום, הן מבטלות את הצורך בקו תפר לאורך קפל השד וזהו יתרונן. על פי ניסיוני שיטות אלו אינן עדיפות מאחר ויש צורך לכווץ את העור המיותר בקפל השד. כיווץ העור הזה מותיר לרוב צלקות גסות והרבה פחות יפות מאחר והוא נוטה להיפרם ולהשאיר פצע גדול שצריך להתרפא באופן שניוני. אם דרגת הצנחה היא עד 2 – 3 ס"מ אפשר בהחלט להשתמש בה אך מעבר לזה אני כמעט תמיד מעדיף קו תפר בצורך T הפוך ("עוגן"). אמנם יש קו תפר לאורך הקפל, אך לרוב הוא מתרפא בצורה עדינה ויפה מאד.

לסיכום: הקטנת חזה ללא צלקות – המשמעות היא למעשה הקטנת חזה בטכניקת עבודה איכותית ועדינה הדורשת ידע ומיומנות מרובים וניסיון עשיר בביצוע ניתוחים פלסטיים אלו. בשיטה זו נותרים קווי תפר עדינים ויפים שמתרפאים במרבית המקרים בצורה כה עדינה ויפה כך שקווי התפר הם עדינים ונאים וקשה להבחין בהם אלא אם מסתכלים ממש מקרוב.

כותב המאמר, ד"ר חי ביצע בהצלחה מאות רבות של ניתוחי הקטנת חזה ללא צלקות בשיטה זו במהלך העשור האחרון.

צרו קשר
לחצו לחיוג