ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה

נכתב על ידי noamhai ב . פורסם ב- כתבות בטלוויזיה של ד"ר נועם חי

ד"ר נועם חי, מנתח פלסטי בכיר, מספר לצופי וצופות מגזין פמילי גייד לגבי את כל המידע אודות ניתוחי מתיחת בטן.

מהו הניתוח? כיצד עושים אותו? ומה זה בעצם "מאמי מייקאובר"? כל התשובות – כאן!

עם השנים הגוף שלנו עובר שינויים רבים וישנם איזורים בהם השינוי בולט מאוד לעין, איזור הבטן הוא אחד מהם ובעיקר אצל נשים.

הריון ולידה שגורמים לעלייה תלולה במשקל שלאחריה ירידה במשקל, גורמים לבטן שהיתה חטובה ואדוקה לאבד מצורתה ולעתים להיהרס ממש. לא פלא על כן שניתוח מתיחת בטן נפוץ ביותר בקרב נשים.

מטרותיו של הניתוח

  • סילוק עודפי השומן
  • למתוח את העור הרפוי
  • לעצב מחדש את הבטן והטבור
  • להשטיח את הבטן על ידי הידוק מעטפות השרירים
  • לקבל בחזרה בטן שטוחה ויפה ומעוצבת כפי שהיתה לך בצעירותך

חשוב להבין שמתיחת בטן לא מעלימה סימני מתיחה. הסימנים לא נעלמים אלא נמתחים כלפי מטה, אך המראה משתפר דרמטית לאחר וסימני המתיחה בולטים במיוחד בעור הרפוי ומטשטשים מאוד כשהעור מתוח. הניתוח מומלץ לנשים שסיימו את שלב ההריונות והלידות בחייהן, אפשר כמובן להכנס להריון גם אחרי הניתוח אך מומלץ לבצע את התהליך בסיום ההריון.

במקרים מיוחדים הניתוח מומלץ גם לפני ההריונות בעיקר כשמדובר בנשים צעירות שחוו ירידת משקל תלולה לאחר הרזייה לא מוצלחת או לאחר ניתוחי קיצור קיבה. במצבים האלה מומלץ כאשר סיימת את רוב ההרזייה והגעת קרוב למשקל המטרה שהצבת לעצמך.

מתיחת בטן לגברים

חשוב לדעת שגם גברים נמצאים בטווח קהל היעד. הניתוח בגברים נועד לטפל באילו שעברו מירידת משקל תלולה שוב בעקבות הרזייה ופעילות גופנית או לאחר קיצור קיבה. אצל גברים אין צורך להדק את שרירי הבטן מאחר והם לא התרופפו בהריון ומאחר וההידוק מדגיש את קו המותן אשר מומלץ כמובן לנשים אבל מאוד לא מתאים לגברים על מנת לשמר מראה גברי, אסתטי וחטוב.

הניתוח לא מתאים לגברים שפיתחו כרס גברית, מאחר ומדובר בהצטברות של שומן בתוך חלל הבטן באיזור המעיים והכבד ולא ניתו להסיר את עודפי השומן הללו בניתוח אלא רק באמצעות דיאטה ופעילות ספורטיבית. לחילופין ניתן לשקול לבצע את אחד הניתוחים לקיצור קיבה במקרים שבהם לא ניתן להשיג ירידה במשקל ואחרי ירידה במשקל ניתן להסיר את עודפי העור והשומן ולהשיג מראה צעיר ואטרקטיבי ובעזרת אימוני כושר נכונים אפילו לקבל את מראה הקוביות בבטן.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן

הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה, אורך כ 3 שעות. בשלב הראשון מבוצעת שאיבת שומן מהבטן מהמותניים, מצידי הגב ומאיזור הערווה. לאחר מכן מסירים את העור והשומן העודפים מהבטן התחתונה, מהדקים את שרירי הבטן שהתרופפו בהריונות, מעצבים מחדש את הטבור ומותחים את העור כלפי מטה על מנת להותיר קו תפר עדין ונסתר החבוי בתוך קו הביקיני.

מאמי מייק – אובר

ניתן במקרים נבחרים לבצע בו זמנית בנשים מתיחת בטן יחד עם הרמת חזה הניתוח קרוי "מאמי מייק אובר". זה מסוג הניתוחים שאומנם ההחלמה שלהם אינה קלה אך הנשים מרגישות שהן נולדות מחדש אחרי הניתוח, שהן חוזרות בשנים לתקופת הנעורים לאחר שחוו תסכול מהצורה בה הגוף שלהן השתנה לרעה לאחר ההריונות והלידות.

חשוב לדעת שמדובר בהחלמה לא קצרה ולא פשוטה אך החיוך הגדול ושביעות הרצון שמחכים לך בסוף הדרך יגרמו לך להרגיש שזה היה שווה את הכל.

החלמה מהניתוח

תהליך ההחלמה מתחלק לרוב ל 3 חלקים:

1. בשבוע הראשון: צריך עזרה יומיומית בפעולות בסיסיות כמו לקום מהמיטה, לחזור למיטה וכדומה כמו בניתוח קיסרי.

2. בשבוע השני חוזרים לתפקד תפקוד יומיומי בסיסי רגיל.

3. שבוע שלישי – אפשר לתכנן בהדרגה חזרה לעבודה שאינה עבודה פיסית, יציאה מהבית לסידורים וקניות, נהיגה וכדומה.

שביעות הרצון לאחר הניתוח היא בים הגבוהות ביותר שיש אבל חשוב להבין שקיבלת מתנה ועלייך לשמור עליה. אם תקפידי אחרי הניתוח על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה תוכלי להמשיך ולחטב את גופך ואך לשפר את התוצאה האסתטית עם הזמן.

אך אלו שרואות בניתוח פתרון קסם קל להורדת צמיגי הגוף והבטן וממשיכות לצרוך מזון עתיר בסוכרים וקלוריות צפויות להתאכזב עם הזמן מאחר והשומנים ישובו להאגר בגוף. אומנם הבטן תשאר צמודה ומתוחה אולם השומנים ימשיכו להאגר במצבורי השומן השונים  שנותרו באיזורי גוף אחרים.

שינויים ושיפורים בתחום מתיחת הבטן

בעשור האחרון חלו 3 שינויים בתחום ניתוחי מתיחת הבטן:

1. ההבנה ששאיבת שומן היא חלק בלתי נפרש מניתוח מתיחת בטן – בעבר היה חשש לבצע בו זמנית מתיחת בטן יחד עם שאיבת שומן וזה אפילו היה נחשב כפעולה מסוכנת. עם השנים הידע והנסיון שהצטברו הראו אחרת וכיום אנחנו יודעים ששאיבת שומן היא חלק כמעט בלתי נפרד מניתוח מתיחת בטן. שאיבת שומן משמרת את הרקמות ומאפשרת לנייד טוב יותר את העור, משמרת את אספקת הדם כך שצריך לנקות פחות כלי דם ובסך הכל מהווה כלי עבודה מהמעלה הראשונה בחשיבותו וביכולת לחטב את הבטן בצורה אסתטית יעילה ובטוחה.

2. נושא השארת הנקזים – ישנן כיום טכניקות שמאפשרות לנו במקרים מסויימים להשתמש בתפרים פנימיים ולהצמיד בחזרה את רקמות הבטן אשר סוגרים היטב את החללים הפנימיים ומצמצמים את הצטברות של נוזלים בשדה הניתוחי כך שלא צריך להשאיר נקזים. במקרים אלו אנו רואים שההחלמה מהירה יותר והחזרה לשיגרה מתרחשת כבר לקראת סוף השבוע הראשון. לעתים השארת נקזים דווקא מוצדקת ויעילה יותר בעיקר כשמבצעים שאיבת שומן נרחבת כשהרקמות רפויות יותר ובמצבים אלה היא משתמשת אותנו גם ככלי יעיל להחדרת תרופות לאלחוש ושיכוך הכאב בשדה הניתוחי כך שניתן לבחור כל מקרה לגופו האם להשאיר נקזים או לא.

3. שימוש בחוטי תפירה מודרניים – מתכלים מעצמם, עשויים מפולימרים סינתטיים, משלבים בתוכם גם חומרים אנטי באקטריילים שאמורים להקטין את הסיכון לזיהומים. החידוש האחרון הוא חוטי תפירה עם זיפים כגון סטראטאפיקס או קווין.מדובר על זיזים קטנטנים הגורמים לחוט להתפס ברקמות. ממש כמו ששיבולת השועל נתפסת בבגדים שלה. הזיפים הללו מסייעים להצמיד טוב יותר את הרקמות, מאפשרים תפירה רציפה ללא קשרים מה שמשפר את זרימת הדם לפצע הניתוחי ותורם לצלקות עדינות ויפות אף יותר מאלו שקיבנו בעבר.

צרו קשר
לחצו לחיוג