גניקומסטיה

חזה גדול ובולט בגבר הנראה כשד של אישה הינה תופעה הקרויה בשפה הרפואית גניקומסטיה (גניקו –  נשי, מסטיה –  חזה או שדיים).

הבעיה שכיחה למדי באוכלוסיה הבוגרת ומופיעה לראשונה סביב גיל ההתבגרות, אז חלים שינויים בשדיים לא רק בקרב נשים אלא אף בגברים.

הבעיה שכיחה יותר בקרב הסובלים מהשמנת יתר או עודף משקל ולעתים קרויה גם פסאודו – גניקומסטיה, אך במקרים רבים קיימת גם בגברים רזים מאד. כמו כן, ישנם מקרים בהם החזה גדול ובולט רק בצד אחד ואז מדובר בגניקומסטיה חד צדדית.

גניקומסטיה התפתחותית שכיחה מאד בגיל ההתבגרות (עד 30%). במקרים רבים היא חולפת מעצמה בסיום תהליך ההתבגרות אך לעתים נשאר מרכיב משמעותי של שד המצדיק טיפול ניתוחי. בשל המודעות הגבוהה לנושא הקטנת השד בגברים ובשל הפתרון הניתוחי היעיל בעל סיכויי ההצלחה הגבוהים כיום, יותר ויותר גברים פונים עם גניקומסטיה בדרגה קלה יחסית ומבקשים טיפול.

סביב גיל 18 ובעיקר טרם הגיוס לצה"ל ישנה עליה חדה בביקוש לניתוח. מומלץ להציע ניתוח גניקומסטיה הסובלים מבעיה זו בכדי לשפר עבורם את תחושת הגבריות והביטחון העצמי. חוסר יכולת ללכת בחוף הים או בבריכה בחזה חשוף ללא חולצה, או בעיה ללבוש חולצות צמודות עקב התבלטות החזה הנן הסיבות העיקריות המובילות גברים רבים לבצע ניתוח הקטנת חזה.

בכל מקרה של גניקומסטיה יש לוודא שלא מדובר בבעיה הורמונלית בסיסית כלשהי התורמת להתפתחותה. במידה שבעיה הורמונלית מתגלה ייתכן שאיזון הורמונלי יפחית את חומרת הגניקומסטיה ולעתים הבעיה אף תחלוף מעצמה. ניתן לבצע ניתוח קוסמטי גם כאשר קיימת בעיה הורמונלית ובלבד שהיא ידועה, מטופלת ומאוזנת.

במקרים נדירים, גינקומסטיה הנה תוצאה של מחלות, בעיות רפואיות שונות או תופעת לוואי של תרופות וחומרים מסוימים אליהם אנו חשופים כגון:

 • שימוש בסטרואידים (פרדניזון ודומיו)
 • גידולים שונים בגוף המייצרים הורמוני מין נשיים
 • שתיית אלכוהול מופרזת, מחלת כבד כרונית ואי ספיקת כליות
 • מחלות הפוגעות באשכים ובייצור טסטוסטרון
 • עישון מריחואנה…
 • תסמונות גנטיות שונות: קליינפלטר, ג'ילברט, קלמן
 • תרופות שונות

במקרים נדירים אלו יש לטפל קודם בבעיה שגרמה להתפתחות החזה ולאחר מכן להציע ניתוח גניקומסטיה. רק לאחר הפסקת הגורם המשפיע (במידה שניתן לגלותו ולהפסיקו) ובמידה והבעיה לא חלפה או השתפרה משמעותית ניתן יהיה להציע ניתוח מתקן.

על פי שיטת סיווג מקובלת מבחינים בארבע דרגות חומרה של גניקומסטיה.

בכל אחת מהן הרקמה העודפת יכולה להיות רקמת שד רכה ושומנית בעיקרה (סוג A ) או רקמת שד נוקשה ופיברוטית (רקמת חיבור) בעיקרה (סוג B ):

דרגה I: דרגה מינימלית בה קיימת רקמת שד עודפת בנפח של עד 250 גרם, ללא צניחה

דרגה II: דרגה בינונית בה קיימת רקמת שד עודפת בנפח 250-500 גרם, ללא צניחה

דרגה III: הגדלה נכרת של החזה,  רקמת שד עודפת מעל 500 גרם עם צניחה דרגה I

דרגה IV: דרגה חמורה עם עודף רקמה רב וצניחה דרגה II או III

מטרת הניתוח היא ליצור מראה שטוח וגברי של החזה על ידי שאיבת שומן עודפי והסרה של רקמת השד הבלוטית העודפת המבליטה את הפטמות והעטרות.

גניקומסטיה | תמונה לפני אחרי ניתוח (18)

אבחון, ייעוץ והתאמה:

פגישת הייעוץ הראשונה:

בפגישה זו נכיר לעומק, אסקור את עברך הבריאותי הרפואי וארצה לדעת באיזו מידה הבעיה מפריעה לך בחיי היום-יום. לאחר מכן תתבצע בדיקה שלאחריה אוכל להמליץ בפניך איזו שיטה של ניתוח הגניקומסטיה תשיג עבורך את התוצאה האסתטית המיטבית. אציג בפניך תמונות לפני אחרי של מקרים דומים בהם טיפלתי ותוכל לשאול את כל השאלות ולקבל את מלוא ההסברים.

המחיר של ניתוח הגניקומסטיה מושפע ממספר רב של גורמים וביניהם שיטת הניתוח, מידת מורכבותו, סוג ההרדמה ועלויות המרכז הרפואי בו הוא יבוצע. בתום פגישתנו תקבל הצעת מחיר מסודרת ויוסברו לך דרכי התשלום האפשריות.

לקראת הניתוח תתבקש לבצע מספר בדיקות אשר תפקידן לוודא כי מצבך הבריאותי תקין.

הבדיקות הדרושות הן:

 • ספירת דם
 • בדיקה ביוכימית בסיסית
 • תפקודי קרישה
 • תרשים אק"ג

את הבדיקות עליך לבצע לפני הניתוח על מנת שנוכל לוודא שהן תקינות. אנא הבא אותן איתך ביום הניתוח לבית החולים.

ייעוץ מסכם טרום ניתוחי:

בפגישה זו נעבור שוב על הפרטים החשובים עליהם דנו בפגישות הקודמות, אוודא כי כל הבדיקות שביצעת תקינות, אסביר לך שוב על מהלך ההחלמה הצפוי לך ועל סיכונים וסיבוכים אפשריים בניתוח זה. בפגישה זו תותאם לך מראש גם אפודת הלחץ אותה תצטרך ללבוש במשך כל תקופת ההחלמה.

נעבור על דפי הסבר מפורטים לגבי הניתוח ונחתום יחד על טופס ההסכמה לניתוח לאחר שתקבל מענה מלא לכל השאלות שנותרו פתוחות. חלק מהתיעוד הרפואי כולל צילומים של אזור הניתוח. תמונות אלו תשמרנה בתיקך הרפואי במרפאה ובמחשב, תוך שמירה מרבית על פרטיותך. תמונות אלו לא תפורסמנה ולא תיחשפנה בפני אחרים, ללא הסכמתך המפורשת בכתב.

גניקומסטיה

על הניתוח וההחלמה:

הניתוח נעשה תחת הרדמה כללית (הרדמה מלאה), אורך כשעה וחצי ואינו דורש אשפוז כך שלרוב ניתן לשוב הביתה עוד באותו היום. בדרך כלל הגישה הניתוחית משלבת טכניקת שאיבת שומן יחד עם הסרה של הרקמה הבלוטית העודפת. רקמה זו נוקשה ואינה ניתנת לשאיבה, כדי להסירה יש צורך לבצע פתח בהיקף העטרה. לעתים נדירות יש להוסיף גם הסרה של עור עודף במקרים בהם עודף העור משמעותי ולא צפוי שיוכל להתכווץ ולהתאים את עצמו למצב החדש לאחר הניתוח.

מיקום החתכים:

במרבית המקרים הניתוח מתבצע דרך שני נקבים זעירים דרכם אני מבצע שאיבת שומן בהצלבה האחד בקפל בית השחי הקדמי והשני בהיקף העטרה. לאחר הסרת עודפי השומן בחזה במקרים בהם נותרת רקמה בלוטית באזור שמתחת לפטמה ולעטרה אני מרחיב את החתך בהיקף העטרה (כמו סמיילי קטן) ודרכו מסיר את הרקמה הבלוטית העודפת. בסיום ההליך החתכים נתפרים בתפרים שנמסים מעצמם. הסימנים הנותרים הנם לרוב עדינים מאד ובדרך כלל קשה להבחין בהם. כך תוכל להגשים את חלומך ללכת בחוף הים ללא חולצה.

במקרים גבוליים של עודפי עור ניתן לבצע שאיבת שומן נרחבת ולהסיר רצועת עור היקפית סביב העטרה בדומה ל"בייגלה". לאחר תפירת העור עקב הבדלים באורך בין ההיקף הפנימי להיקף החיצוני יהיו כיווצים וקפלים של עור בהיקף העטרה. הללו ייספגו הדרגתית וייעלמו תוך חודשים בודדים. כ

אשר קיימים עודפי עור בדרגה משמעותית קיימות שתי גישות:

 1. האחת מציעה ניתוח בדומה להקטנת שדיים בנשים המותיר סימנים בהיקף העטרה, בקו אורכי כלפי מטה ולעתים גם בחתך רוחבי בצורת "עוגן".
 2. הגישה השנייה מציעה ניתוח בשני שלבים:
 • בשלב הראשון מסירים את כל רקמת השומן שניתן באמצעות שאיבה ומחכים להתכווצות העור המקסימלית.
 • בשלב השני מסירים את עודפי העור, במידה שנותרו במידה משמעותית.

גבר לפני ניתוח גניקומסטיה

תהליך החלמה וחזרה לשגרת חיי היום יום:

 • בלילה לפני הניתוח עלייך להסתבן היטב את כל חלקי גופך וללבוש בגדים נוחים ורחבים
 • מומלץ להצטייד בחולצה רחבה שנסגרת מלפנים בריצ'רץ' או בתיקתקים
 • מומלץ להגיע לניתוח מגולחים
 • עליך להיות בצום למשך 8 שעות טרם הניתוח
 • במידה ועליך ליטול תרופות קבועות בבוקר הניתוח, יש להתייעץ על כך מראש עם ד"ר חי וצוות המרפאה.

עלייך להגיע במועד שנקבע לך לבית החולים בו יתבצע הניתוח. יש להגיע בשעה שנקבעה ולהימנע מאיחורים. בחדר ניתוח תקבל חדר החלמה והתאוששות אישי ותתבקש להחליף את הבגדים לחלוק חדר ניתוח. תיפגש עם הרופא המרדים אשר יערוך את כל ההכנות הנדרשות לביצוע ההרדמה וירכיב עירוי על ידך השמאלית. לאחר מכן תפגוש בד"ר חי אשר יבצע על גופך את כל הסימונים הנדרשים לביצוע מדוקדק של הניתוח.

השבוע הראשון:

עיקר ההחלמה מהניתוח היא בארבעת הימים הראשונים בהם יש מעט כאבים, אי נוחות, מגבלה בתפקוד ובתנועה של הידיים. לרוב ניתן לחזור לעבודה באופן מלא לאחר כשבוע אך חזרה לפעילות גופנית לעתים דורשת שבועיים נוספים של החלמה. דרגת הכאב בניתוח זה לרוב מינימלית למדי ומזכירה כאב עמום בדומה לחבלה קהה בה נוצר סימן כחול כמו לאחר נפילה.

כאשר הניתוח משלב הסרת עור עודף דרגת הכאב עולה במקצת. מומלץ שימוש קבוע ולסירוגין במשככי כאבים פשוטים דוגמת אקמול, אופטלגין, נורופן ואלגוליזין. יש ללבוש את אפודת הלחץ בקביעות ואין להסירה בארבעת הימים הראשונים לאחר הניתוח. תפקידה למנוע הצטברות דם ונוזלים באזור הניתוח, ולאפשר לעור להתכווץ במידה המרבית למימדיו החדשים לאחר ניתוח גניקומסטיה.

גניקומסטיה | לפני ואחרי הניתוח

החודש הראשון:

עליך להקפיד ללבוש כל העת את חבישת הלחץ ולוודא שהעור של החזה מתוח היטב כלפי מעלה כל הזמן. למרות שניתן להבחין בתוצאה כבר מיד לאחר הניתוח, עקב נפיחות מסוימת ומעט בצקת באזור יש צורך להמתין כחודש ולעתים מעט יותר עד שניתן יהיה ליהנות מתוצאת הניתוח. כשהנפיחות והבצקת חולפים ניתן לאחר כחודש להסיר את אפודת הלחץ ולחזור לתפקוד יומי מלא כולל פעילויות ספורט. ניתן להיכנס למים כעבור שבועיים שלושה אך חשוב שלא לחשוף את קו התפרים לשמש במשך שנה מהניתוח.

הדרך הפשוטה ביותר היא לכסות את קו התפרים עם פלסטר אטום בצבע הגוף.  קוי התפר סביב העטרה ובבית החזה מחלימים בתהליך הדרגתי שאורך כשנה ובסיומו נותרים סימנים עדינים בצורת פסים דקים ועדינים שבמרבית המקרים כמעט ואינם מורגשים. רק במקרים נדירים של נטייה לצלקות קלואידליות ייתכן שיהיה צורך לטפל בצלקות בדרכים שונות.

התוצאה נשמרת למשך כל החיים ואין צורך לחזור על הניתוח גם אם חלים שינויי משקל גדולים בגוף.

סיכונים וסיבוכים אפשריים העיקריים שבהם הם:

 • דימום באיזור החזה והידיים
 • זיהום באיזור החזה
 • צלקות באיזור העטרה ובית השחי.
 • אובדן תחושה בפטמות
 • אסימטריה
 • צורך בניתוח חוזר ועוד.

בכל ניתוח וניתוח, מוקדשת תשומת לב מלאה לביצועו על הצד הטוב ביותר האפשרי ולמזעור הסיכונים השונים, בכדי שתוכלו ליהנות מתוצאות יפות ומבריאות שלמה.

 

 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג