בוטוקס

טיפולי בוטוקס הינם הטיפולים האסתטיים הנפוצים ביותר בעולם מזה כעשור.

את מהפכת הרפואה האסתטית והכירורגיה הפלסטית האסתטית עשו בעשורים האחרונים שני חומרים עיקריים:

  1. הבוטוקס
  2. הסיליקון

כל אחד מהם הפך בתחומו להיות שם נרדף לטיפולי יופי, ניתוחים פלסטיים, רפואה אסתטית וטיפוח בעולמות הרפואה בכלל, עולמות האסתטיקה והקוסמטיקה ובעולם הכירורגיה הפלסטית בפרט.

כ-2.5 מיליון טיפולים מבוצעים מדי שנה בארה"ב בלבד והמספרים במגמת עליה מתמדת. בעולם כולו בוצעו עד כה עשרות מיליוני טיפולים בבטחה. טיפולי בוטוקס הינם מבין הטיפולים האסתטיים היעילים והבטוחים שיש כיום ועל כן הם זכו לאישור ה-FDA האמריקאי מזה שנים רבות ונחשבים כסוג של "זריקת קסם" שמעלימה קמטים.

בוטולינום נוירוטוקסין A

בוטוקס הוא שמו המסחרי של חומר הקרוי בשמו הרפואי המלא בוטולינום נוירוטוקסין A. זהו חלבון מסוג טוקסין ("רעלן") המופק מחיידקי קלוסטרידיום בוטולינום אשר מנגנון פעולתו הוא חסימת מעבר האות העצבי החשמלי מהעצבים אל תוך השרירים. כאשר הוא מוזרק בכמות מזערית אל מתחת לעור הוא נספג לצומת העצב-שריר וחוסם את פעולת שרירי ההבעה באזור נקודת הזרקתו.

בוטוקס מיוצר בארה"ב ע"י חברת אלרגן Allergan. שני חומרים נוספים הנם בעלי השפעה דומה ומשמשים גם הם לטיפולי העלמת קמטים בפנים. דיספורט Dysport, וקסאומין Xeomin.

כתוצאה מהזרקתו בסמוך לשרירי הבעה מסוימים, הם עוברים הרפיה ואינם מתכווצים בתגובה לפעולת עצבי הבעות הפנים. המשמעות היא שכאשר השרירים לא מתכווצים  לא נוצרים קמטים בעור שמעליהם. בנוסף, ניתן לשלוט על גובה הגבות על ידי הרפיה מבוקרת של השרירים המורידים את הגבות ובכך השרירים המרימים את הגבות ימשכו אותן למנח גבוה יותר.

קמטים דינמיים

בוטוקס מטפל ביעילות בקמטי הבעה דינמיים, אך אינו יעיל בטיפול בקמטים סטטיים. קמטים דינמיים הם קמטים המופיעים בעת הבעת פנים מסוימת ואינם מופיעים כשהבעת הפנים ניטרלית (ללא הבעה). קמטים סטטיים הם קמטים החרושים בעור ומופיעים גם כשהבעת הפנים ניטרלית. קמטי הבעה לרוב מתחילים בתור קמטים דינמיים ועם השנים הופכים להיות יותר ויותר "חרושים" בעור ובכך הופכים להיות קמטים סטטיים.

קמטים סטטיים כבר לא ניתן לשפר על ידי בוטוקס בלבד ולעתים יש לשלב בוטוקס יחד עם מילוי קמטים בעזרת חומצה היאלורונית. אם מרקם העור חרוש קמטים עקב חשיפה מוגברת לשמש (פוטואייג'ינג) ועקב עישון לרוב הטיפול המומלץ להחלקת הקמטים במקרים אלו הוא פילינג כימי עמוק. טיפול זה מומלץ לנשים עם גוון עור בהיר ואינו מומלץ כלל לכהות עור.

סוג ההבעה והקמט

אזור אנטומי

השריר האחראי להבעה

נקודות ההזרקה

קמטי חשיבה

מצח

Frontalis

6-10 נקודות במרכז המצח

קמטי זעף

בין הגבות

Corrugator, Procerus

5 נקודות בין הגבות ומעליהן בצורת V

קמטוטי צחוק

צדי העיניים

Orbicularis Oculi

3-4 נקודות בגבול החיצוני של ארובת העין

קמטים בצדי האף

Bunny lines

צדי הא

 

ף

Levator Labii superioris alaeqe nasi

1-2 נקודות בצדי האף ב-1/3 העליון

מבט לא מרוצה, מבט עצוב

נטיית זוויות הפה כלפי מטה

Depressor Anguli Oris (DAO)

נקודה בגבול בין הסנטר ללסת התחתונה

סנטר מקומט

סנטר

Mentalis

 

רצועות בצוואר

צוואר

Platysmal Bands

3-5 נקודות לאורך הרצועות

השם בוטוקס הפך שם נרדף לטיפולים אסתטיים שמבוצעים בעזרת מזרק ומחט, בהזרקה וללא כל ניתוח. חשוב להבין שבוטוקס אינו חומר מילוי אלא תרופה המוזרקת לשרירי הבעת הפנים ואת השפעתה ניתן לראות רק מספר ימים לאחר ביצוע ההזרקה.

לעומת זאת הזרקה של חומר מילוי כגון חומצה היאלורונית רואים את השפעתם מיד בסיום ההזרקה, השפעתם מיידית. לכן, לא עושים בוטוקס בשפתיים, את השפתיים מפסלים בעזרת חומצה היאלורונית שהיא חומר מילוי. טיפולי בוטוקס מטפלים בעיקר בקמטי ההבעה באזור המצח, בין הגבות ובצדי העיניים.

 

 

בוטוקס (Botox)

 

חומר מילוי

סוג החומר

רעלן הבוטולינום – נוירוטוקסין

חומצה היאלורונית, יש גם חומרים נוספים

מה תפקידו

הרפיה של שרירי הבעה בפנים מעלימה את קמטי ההבעה.

מילוי קמטים, מילוי ושחזור נפחים שהתרוקנו, עיצוב ופיסול רקמות

היכן מזריקים

 

באזורי המצח, בין הגבות ובצידי העיניים. אפשר גם בצוואר

ישירות לתוך קמט לשם מילוי, עמוק לתוך מדורי השומן לשחזור נפחים, בנקודות אסטרטגיות למטרת הרמה, הצערה והאטת הזדקנות הרקמות.

מתי רואים את התוצאה

תוך מספר ימים עד שבוע

מיד בסיום ההזרקה

כמה זמן זה מחזיק

4-6 חודשים (בממוצע)

1/2 שנה עד שנתיים

חומרים בעלי השפעה דומה

דיספורט (Dysport), קסאומין (Xeomin)

קולאגן (כבר לא בשימוש), הידרוקסיאפטיט, סיליקון.

הערות

 

סיליקון הוא חומר מילוי קבוע העלול ליצור גרנולומות ועל כן אינו מומלץ. הוא מוזרק בשיטת הטיפה.

תופעות לוואי

שטפי דם, צניחת עפעף (בהזרקה לא נכונה), אסימטריה, חולשה.

שטפי דם, מילוי יתר, גושים וגבשושיות, זיהום, גרנולומות, עיוורון (נדיר ביותר).

נוגדן

אין

היאלאז – Hyaluronidase

את הבוטוקס מזריקים בנקודות מסוימות שמטרתן להשפיע על שרירי ההבעה השונים של הפנים.

בשלב הראשון נקיים פגישת ייעוץ בה אראיין ואכיר אותך, אסקור את העבר הרפואי שלך ואבין ממך מה מפריע לך. נסתכל יחד במראה ותתבקשי להצביע עבורי על כל הדברים המפריעים לך בפנים.

כל האזורים בהם את מבחינה בקמטים, קפלים וקמטוטים. לאחר מכן אסרוק את פניך מלמעלה כלפי מטה ואראה לך במראה את כל האזורים שאני מוצא לנכון להפנות את תשומת ליבך אליהם, אראה לך את האזורים הבעייתיים ואת הקמטים והקמטוטים השונים ואסביר לך אילו הבעות פנים אחראיות להם ולבסוף אציע לך את שלל הפתרונות המתאימים.

לאחר שנתכנן יחד את התכנית הטיפולית עבורך תקבלי הצעת מחיר ותוכלי להחליט מה ברצונך לבצע. לעתים פגישת האבחון ופגישת הטיפול יהיו במועדים אחרים ולפעמים ניתן לבצע טיפול כבר באותו יום של פגישת האבחון.

הטיפול אורך כ – 10 דקות, ולרוב דרגת הכאב הכרוכה בו קלה למדי ועבור נשים מסוימות הטיפול כלל אינו כואב.

בשלב הראשון נאסוף את שיערך ונסיר את האיפור מפנייך בעזרת מגבונים לחים. בשלב הבא נחטא את העור בתמיסת אלכוקסידין. לאחר החיטוי אסמן חלק מנקודות ההזרקה החשובות על פניך בעזרת עיפרון איפור עדין. לבסוף נחטא את הפנים פעם נוספת ונתחיל בהזרקה.

הטיפול מבוצע בישיבה ולא בשכיבה על מנת שניתן יהיה טיפול יעיל קצר וסימטרי בנקודות ההשפעה החשובות. לפני כל הזרקה אקפיא קלות את נקודת ההזרקה על מנת שתחושי צריבה ואי נוחות מזערית ככל האפשר. ההזרקה מתבצעת באמצעות המחט הדקה והעדינה ביותר שיש ברפואה כיום G32.

בסיום הטיפול נחטא שוב את הפנים, נסיר את הסימונים ותתבקשי לנוח מספר דקות בישיבה תוך הצמדת קרחונים עדינים לאזורי ההזרקה, הכל בכדי להקטין את הסיכוי לשטפי דם.

בתום הטיפול תרגישי בבליטות קטנות ושטחיות על עור הפנים בנקודות ההזרקה, זאת מכיוון שבמרבית הנקודות ההזרקה היעילה ביותר כשהיא שטחית מאד. הבליטות תיעלמנה תוך שעה קלה.

אחרי טיפול בוטוקס יש להימנע מעיסוי אזורי ההזרקה או לחץ עליהם על מנת שלא לפזר את החומר מעבר לנקודות ההזרקה בכדי להשיג יעילות מקסימלית ולמנוע תופעות לוואי של הזרקה באזורים לא רצויים.

חשוב להימנע למשך 24-48 שעות מפעילות גופנית מאומצת, משהיה באזורים חמים כגון סאונה וג'קוזי. הרחבת כלי הדם עלולה לגרום לספיגה חלקית של חומר ההזרקה ופוגמת ביעילות הטיפול.

יש להימנע מהתכופפות מוגברת ומשינה עם הפנים כלפי מטה מאותן הסיבות שצוינו לעיל.

יש נשים שמדווחות על השפעה מהירה מאד של הטיפול אפילו תוך יום-יומיים. לאחרות לוקח שבוע עד שבוע וחצי בכדי להבחין בשינוי ולקבל אפקט מלא של הטיפול.

כעבור שבועיים נפגש במרפאה אבחן את הצלחת הטיפול ואציע תוספת או מקצה שיפורים במידת הצורך.

בוטוקס משפיע לטובה גם על מרקם העור ועל כן תוכלי להבחין במראה חלק ומרקם איכותי של העור באזורים המטופלים.

שיא ההשפעה נמשך כשלושה חודשים ולאחר מכן בהדרגה השפעת הטיפול מתפוגגת, אצל כל אישה בקצב קצת שונה. השלב בו תבחיני כי הקמטים או הקמטוטים חוזרים אט אט יכול לנוע בין 4 ל-6 חודשים וזה יהיה הזמן הנכון לחזור ולבצע טיפול נוסף.

נשים רבות מדווחות כי מטיפול לטיפול השפעת הבוטוקס הולכת ומתארכת כך שלעתים יהיה ניתן לדחות את הטיפול הבא לזמן ארוך יותר בהדרגה. יחד עם זאת יש נשים שבאופן פרדוקסלי מגיבות פחות טוב לטיפולים הבאים ולא ניתן לדעת מדוע זה קורה. ישנה אף תופעה של יצירת נוגדנים כנגד רעלן הבוטוקס ודווחו מקרים בהם הטיפול לא היה יעיל כלל, אך מניסיוני מצב זה נדיר מאד ולא זכור לי בקרב מטופלותיי.

תופעות לוואי וסיכונים:

תופעת הלוואי העיקרית קשורה לעצם ההזרקה ולא לתרופה עצמה. שטף דם קל באזורי ההזרקה יכול לקרות לעתים אך הוא נדיר ולרוב חולף לאחר מספר ימים.

הזרקה קרובה מדי לעין עלולה לגרום לצניחת עפעף, פזילה וראייה כפולה. לכן ההזרקה ליד העין מתבצעת בגבול ארובת העין ולא קרוב מדי לעיניים.

הזרקה סביב הפה עלולה לגרום להפרעה בדיבור, בעיות היגוי מסוימות בעיקר של עיצורי בומ"פ, בעיה בשתייה דרך קש, בשריקה ובמקרים חמורים לנזילה מזוויות הפה "Drooling".

על כן אינני ממליץ על הזרקת בוטוקס סביב הפה, ובמקרים מוצדקים יש לבצע זאת בזהירות ובמינונים קטנים מאד.

לסיכום: טיפולי בוטוקס הם הטיפולים הנפוצים ביותר במרפאתו של המנתח הפלסטי והנם טיפולים יעילים ובטוחים היוצרים מראה אסתטי, רענן וצעיר ויוצרים בקרב המטופלות תחושת שביעות רצון ברמה הגבוהה ביותר שניתן להציע.

  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג