הזעת יתר

הזעת יתר ממוקדת הנה ייצור מוגבר של זיעה באזור מסוים בגוף בדרגה משמעותית בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. מרביתנו מזיעים בדרגה כזו או אחרת בעקבות חשיפה לחום מוגבר ללחות ובעקבות פעילות גופנית מאומצת. זהו תהליך נורמלי שמטרתו לקרר את העור על ידי נידוף הזיעה.

הזעת יתר הנה מצב בו מנגנון הבקרה על רמת ההזעה לא תקין וכתוצאה מכך נגרמת הזעת יתר לא פרופורציונלית למידת החום הלחות והמאמץ הגופני של גופנו.

הזעת יתר ממוקדת לאזורי גוף מסוימים יכולה להטריד ולהציק ואף להוות בעיה רפואית משמעותית הפוגמת באיכות חיינו, בייחוד במדינה חמה כמו ישראל.

כאשר ההזעה הנה כללית לרוב אין פתרון מוצלח והיא מייצגת נטייה אישית של אי סבילות לחום.

הזעת יתר ממוקדת נובעת מפעילות עצבית מוגברת של המערכת הסימפתטית שאחראית על וויסות מערכות רבות בגופנו וביניהן לחץ הדם, הדופק, קצב הנשימה וגם מידת ההזעה.

הזעת יתר ממוקדת שכיחה במיוחד בכפות הידיים והרגליים ובבתי השחי.

הזעת יתר בבית השחי הנה הנפוצה ביותר וזו הניתנת לפתרון בצורה הטובה ביותר. הפתרונות האפשריים הם הזרקת בוטוקס או דיספורט או ניתוח הזעת יתר בבית השחי במהלכו מסירים על ידי גירוד ושאיבה את בלוטות הזיעה בבתי השחי.

הזעת יתר בכפות הידיים ניתנת לפתרון על ידי הזרקת בוטוקס / דיספורט או על ידי ניתוח הקרוי סימפטקטומיה (Thoracoscopic Sympathectomy) אשר במהלכו מבצעים צריבה, חיתוך או הידוק בעזרת מהדק סיכות של שרשרת העצבים הסימפתטית המצויה בתוך בית החזה לאורך עמוד השדרה.

באופן זה מופחת הגירוי העצבי לבלוטות הזיעה בידיים וההזעה פוסקת או פוחתת משמעותית. מדובר בניתוח המבוצע בחלל בית החזה בצורה אנדוסקופית (תורקוסקופיה) על כל המשתמע מכך. לעתים לא נדירות לאחר הניתוח ההזעה בידיים אמנם פוסקת אך יכולה להופיע הזעת יתר מפצה באזורי גוף אחרים (לרוב בגב).

הזעת יתר בגב הנה ביטוי להזעת יתר כללית בגוף או ביטוי להזעת יתר מפצה העלולה להתרחש לאחר ניתוח סימפטקטומיה. לרוב אין פתרון יעיל למניעת ההזעה בגב, במקרים מסוימים ניתן להציע הזרקת בוטוקס.

ניתוח שאיבת בלוטות זיעה

ניתוח כירורגי שנערך תחת הרדמה מלאה בשעות הבוקר, אורך כשעה ורבע ואינו כרוך באשפוז לילה. במהלך הניתוח המטופל/ת שוכבים על הגב והידיים פרושות בכיפוף כלפי מעלה בכדי לחשוף את בתי השחי.

בשלב הראשון לאחר ההרדמה ולאחר חיטוי העור מוזרקת תמיסה המציפה את שכבת השומן בנוזל המכווץ את כלי הדם ומאלחש את העור. לאחר מכן מבוצעת הפרדה של העור מהשומן בעזרת קנולה לשאיבת שומן.

בהמשך מוחדרת קנולה רוטטת ושואבת שבקצה שלה פיה המסתובבת במהירות ימינה ושמאלה לסירוגין ובעזרתה מבצעים שאיבה של בלוטות הזיעה שממוקמות מתחת לעור ומבוצע דיקוק של העור. לאחר שאני מסיים את השאיבה ומוודא שהעור הנותר הנו דק והוסרו ממנו בלוטות הזיעה מחדירים צינורית ניקוז לבית השחי ומקבעים את העור בחזרה למקומו בתפרים מיוחדים (Quilting). בסוף הניתוח חובשים את בתי השחי בחבישה מיוחדת אותה אין להסיר עד לביקורת.

לאחר שלושה ימים בביקורת הראשונה במרפאה מסירים את צינוריות הניקוז, מוודאים החלמה תקינה ואז ניתן להתקלח בפעם הראשונה באופן מלא. ההחלמה בהחלט לא קלה וישנה מגבלה משמעותית בהנעת הידיים בשבועיים הראשונים. חזרה לפעילות יומית רגילה יכולה לקחת שבועיים ולעתים אף יותר.

הסיכונים העיקריים בניתוח זה קשורים באספקת הדם לעור ובריפוי הפצעים הניתוחיים. אם הינך מעשן/ת תידרש להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח ועד חודש לאחריו כתנאי להצלחת הניתוח על מנת להפחית בעיות ריפוי פצע.

  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 0072
צרו קשר
לחצו לחיוג